Sakarya Üniversitesinin başlatmış olduğu ve daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı’ nın üstlenmiş olduğu ‘ Anadolu Mektebi Yazar Okumaları‘ projesiyle 23 İlde lise öğrencileri Türk edebi eserler okumaya teşvik edilecek.

3 yıl önce Sakarya Üniversitesi’nde başlayan ve eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü‘ nün bir grup öğrenci ile başlayan projeyi MEB üstlendi.Lise 10 ve 11. sınıfta gönüllü öğretmen ve öğrencilerin oluşturmuş olduğu okuma grubuyla projenin daha geniş kitlelere ulaşılması ve geliştirilmesi hedefleniyor.

Öğrencileri Okumaya Teşvik Edeceğiz

Lise 10 ve 11. sınıfları projeye uygun oldukları için seçtiklerini ifade eden Güçlü, öğrencileri okumaya teşvik edeceklerini sözlerine ilave etti. Bu sayede okumayı sevmeyen öğrencinin de okumaya özendirileceğini belirtti. Projenin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından desteklendiğini ifade eden MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, çalışmaların dernek veya vakıf bünyesinde yapılmasını istemediği için Bakanlık tarafından projenin Türkiye kapsamında uygulanabilir hale getirdiğini ifade etti.

Projeye dahil olan öğrencilerin notlarında yükselme olduğu, algılama ve okumadaki gücün arttığını belirten Orhan Erdem, sadece öğrencilerin değil, öğrencilerin ailelerine de katkı sağladığını ifade ediyor. Projenin amacının öğrencilere okumayı sevdirmek ve Türk Edebiyatıyla buluşturmak olduğunu belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + thirteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.