Dünyanın en büyük sanal alışveriş şirketi Çinli Alibaba’nın Yönetim Kurulu Başkanı Michael Evans yaptığı açıklamada, ABD’nin tutumu karşısında büyük hayal kırıklığı yaşadığını belirtirken, sahte ürünlerin satışının önüne geçmek için gösterdikleri çabanın görmezden gelindiğinin altını çizdi.

 Yönetim Kurulu Başkanı Michael Evans, kasıtlı olarak taklit ürün satışının görmezden gelmelerinin imkânsız olduğunu, bu konu hakkında çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

 4 Yıl Önce Listeden Çıkmıştı

Dünyanın en büyük sanal alışveriş şirketi olan Alibaba daha öncede sahte ürün satılması ile gündeme gelmiş ve bir süre ABD’nin kara listesinde bulunmuştu. En son 4 yıl önce listeden çıkarılan şirket, tekrar kara listeye alınmasının Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin son dönemde gerilmesi ile ilgili olabileceğini belirtiyor.

Trump’tan Sonra Daha Gergin

Amerika Birleşik Devletleri 45. Başkanı olarak seçilen Donald Trump, seçim kampanyaları sürecinde Çin’in fikri milliyet hırsızlığında bulunduğunun altını çizmiş ve ülke hakkında negatif açıklamalarda bulunmuştu. Son olarak geçtiğimiz hafta Donald Trump’ın ‘’ Tek Çin’’ politikası hakkındaki yorumları ve iki ülke arasında gerilime sebep olan ‘’deniz aracı tartışması’’ ilişkilerin daha da gerilmesini sağladı.

Ticari İlişkiler İki Ülke İçin de Önemli

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çuying yaptığı açıklamada, ‘’ Ticari ilişkiler hem ABD hem de Çin önemli, bu ilişkiler ile her iki ülke de kazanç yaşıyor. Umarız ABD ve Çin bu ilişkilerin devam edebileceği yönde adım atarlar. Eğer bir sorun oluşursa her iki ülkede arkadaşça çözmek adına çaba sarf etmelidir. İki tarafta sanayilerinin gelişebileceği adil ve açık bir ortam sağlamalı’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 + eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.