Çocuklar gençler zihinlerde savrulan ve hızlı akan düşünceleri kağıda dökmekte zorlanabilirler. Özellikle günümüzde yaşanan teknoloji ağırlıklı bir sistemde, gençlerin kısa mesajlarla yazmayı özendirici bulması kaçınılmaz olur. Öğrencilerin yazma aktivitelerindeki durağanlık nedeniyle ABD’ li eğitim içerikleri platformu Edutopia bu olumsuzluğu aşmak için 3 temel straje geliştirdi.

Öğrenci Anlatır Öğretmen Yazar

Rol değişikliği yaşandığı bu yöntemde, öğrencinin masasına oturan öğretmen ” sen anlat, ben söyleyeceklerini yazacağım” diyor. Bu sayede özgüven gelişirken öğrenci yazım stratejisiyle ilgili öğretici bir aktivite uygulamış olur.

İlk önce Ses Kaydı, Sonra Yazı

Öncelikle öğretmen öğrencinin yazılacak konu başlığında bir süre konuşarak kaydetmesini sağlayacak. Daha sonra öğrenci kendisi için ayrılmış olan sessiz bir yerde alınan ses kaydını kağıda aktarabilir. 

Özel Uygulamaların Es Geçilmemesi

Ses kaydı sistemine benzeyen bu yöntem birçok uygulamayı kapsıyor. Bilindiği gibi teknolojinin imkanları her geçen gün çoğalıyor. Bu sayede söylenenleri anında yazıya aktarmak da olanaklı hale geliyor. Bu sistemde öğrenciler sesli bir şekilde yazacaklarını ifade ediyor. Yazıya aktarılmış olan cümleler genel olarak e-posta ile gönderiliyor ve öğrenci çalışmasına başlıyor. 

Uzmanlar yaratıcı yazım çalışmaları yapılmasının zihinsel gelişim üzerinde çok etkili olduklarını ifade ediyorlar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 + 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.