Ana SayfaSigortaKredi Kullananın Vefat Etmesi Durumunda Hayat Sigortası Kredi Borçlarını Karşılar Mı?

Kredi Kullananın Vefat Etmesi Durumunda Hayat Sigortası Kredi Borçlarını Karşılar Mı?
K

-

Hayat Sigortası Kredi Borcunu Karşılar Mı?

Hayat ne kadar acı olsa da içerisinde ölümü de barındırır. Zamansız ölümler vefat edenin yakınlarına acının yanında bir takım borçlarda yükleyebilir. Retti miras yapılmadığı sürece vefat eden kişinin borçlarından mirasçıları sorumludur. Fakat vefat eden kişinin hayat sigortası bulunuyorsa mirasçılar kredi veya kredi kartı borcunu ödemek zorunda kalmayabilir.

Hayat sigortası ile vefat eden kişinin kredi borcunun ödenmesi bir süreçtir. Bu süreci takip ederek kredi borcu hayat sigortası ile karşılanabilir. Fakat bu sürecin iyi takip edilmesi ve hayat sigortası poliçesinin iyi analiz edilmesi gerekir.

Hayat Sigortası Tarafından Kredi Borcunun Karşılanması İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle vefat eden kişinin ölüm belgesi ile veraset ilamı çıkarılarak bankalar kişinin borcu olup olmadığına dair bir başvuru yapılması gerekir. Eğer retti miras yapılmamışsa ve kişinin bankalara kredi borcu varsa kişinin kredi kapsamında hayat sigortası yapılmış mı araştırılmalıdır.

Vefat eden kişinin hayat sigortası varsa bankadan söz konusu hayat sigortası poliçesini istemekle işe başlanmalıdır. Hayat sigortası poliçesi incelenerek yapılan hayat sigortasının azalan riskli mi yoksa faizde dahil olmak üzere tüm riski mi kapsıyor öğrenilmesi gerekir.

Kredi kapsamında yapılan hayat sigortası faizler dahil olmak üzere tüm riski kapsıyorsa sigorta şirketi kalan kredi borcunun ödemesini bankaya yapar. Ayrıca daha önce vefat eden kişi tarafından ödenmiş kredi taksitleri de sigorta şirketi tarafından mirasçılara ödenir. Fakat sigorta şirketleri ödeme tutarı fazla olduğu için tam riskli hayat sigortası yerine daha çok azalan riskli hayat sigortası yapmayı tercih ederler.

Eğer kredi kapsamında yapılan hayat sigortası azalan riskli ise sigorta şirketi sadece vefat eden kişinin kalan kredi borcunu bankaya öder. Azalan riskli hayat sigortasından mirasçılara ödeme yapılmaz.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol