Ekonomi Asgari Ücrete Bin 300 Lira Az Diyen Bakan Müezzinoğlu İşçilere Umut Oldu

Asgari Ücrete Bin 300 Lira Az Diyen Bakan Müezzinoğlu İşçilere Umut Oldu

Son Güncelleme:

Asgari ücret milyonlarca insanı doğrudan, yine milyonlarca insanı da dolaylı olarak ilgilendiriyor.  Her yıl sonunda, bir sonraki yılın asgari ücreti tespit ediliyor. Bu yıl da asgari ücretin tespit edilmesi süreci Aralık ayı başında start aldı.

Öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ardından işçi temsilcisi; Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk- İş) ev sahipliğinde ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ev sahipliğinde üçüncü toplantısını gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu Perşembe günü dördüncü ve son toplantısını yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirecek.

Bin 300 Lira Yetersiz!

Toplantı öncesinde açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; üç gün sonra ne olacağı hakkında kesin bir kanıya varmadığını, işveren temsilcileri ve işçi temsilcileri ile görüşmelerin devam ettiğini vurguladı. Bakan Müezzinoğlu; bir tarafın kısa süreli mutlu olması, yahut geçici mutluluklar tayin edilmesi yerine iki tarafın da birlikte az da olsa kalıcı şekilde mutlu olmalarını tayin etmeye çalıştıklarını belirterek, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda hakemlik görevleri bulunduğuna vurgu yaptı.

Hali hazırda uygulanan bin 300 liralık asgari ücretin az olduğunu ve bu miktarın yeterli olduğuna inanmadığını kaydeden Bakan Müezzinoğlu, buna rağmen ücretlerde fahiş oranda artış yapılmasının dengeyi bozacağını ve iş verenin dünya ile rekabet etmesini engelleyeceğini belirtti. Ancak ekonominin büyümesi ve canlanması ile ücretlerde sağlıklı artışın yaşanabileceğini belirten Bakan Müezzinoğlu, bunu sağlamak için var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda son kez toplanacak ve 2017 yılında tüm Türkiye’de uygulanacak olan asgari ücreti kamuoyuna açıklayacak.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,145BeğenenlerBeğen
7,204TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,493TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler