Asgari Ücrete Bin 300 Lira Az Diyen Bakan Müezzinoğlu İşçilere Umut Oldu

Asgari ücret milyonlarca insanı doğrudan, yine milyonlarca insanı da dolaylı olarak ilgilendiriyor.  Her yıl sonunda, bir sonraki yılın asgari ücreti tespit ediliyor. Bu yıl da asgari ücretin tespit edilmesi süreci Aralık ayı başında start aldı.

Öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ardından işçi temsilcisi; Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk- İş) ev sahipliğinde ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ev sahipliğinde üçüncü toplantısını gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu Perşembe günü dördüncü ve son toplantısını yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirecek.

Bin 300 Lira Yetersiz!

Toplantı öncesinde açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; üç gün sonra ne olacağı hakkında kesin bir kanıya varmadığını, işveren temsilcileri ve işçi temsilcileri ile görüşmelerin devam ettiğini vurguladı. Bakan Müezzinoğlu; bir tarafın kısa süreli mutlu olması, yahut geçici mutluluklar tayin edilmesi yerine iki tarafın da birlikte az da olsa kalıcı şekilde mutlu olmalarını tayin etmeye çalıştıklarını belirterek, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda hakemlik görevleri bulunduğuna vurgu yaptı.

Hali hazırda uygulanan bin 300 liralık asgari ücretin az olduğunu ve bu miktarın yeterli olduğuna inanmadığını kaydeden Bakan Müezzinoğlu, buna rağmen ücretlerde fahiş oranda artış yapılmasının dengeyi bozacağını ve iş verenin dünya ile rekabet etmesini engelleyeceğini belirtti. Ancak ekonominin büyümesi ve canlanması ile ücretlerde sağlıklı artışın yaşanabileceğini belirten Bakan Müezzinoğlu, bunu sağlamak için var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda son kez toplanacak ve 2017 yılında tüm Türkiye’de uygulanacak olan asgari ücreti kamuoyuna açıklayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.