Eğitim Fakültelerine 240 bin Barajı!

0

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) eğitim fakültelerine 240 bin barajı getirdi. Ayrıca bazı öğretmenlik alanlarının da puan türleri değişime uğradı. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç eğitim fakültelerine gelen baraj uygulamaları ile ilgili bilgiler verdi. Lisans yerleştirme sınavında 240 bin sıralamasının altında kalan adayların bu fakülteleri tercih edemeyecekleri açıklandı. Türkiye’ de bulunan toplam 90 eğitim fakültesi bulunduğunu, baraj puanının açıklanmasının ardından öğrenciler etkisi ne olacak sorularını sormaya başladı.

Baraj Puanı 2016 Yılında Uygulansaydı

Eğitim uzmanlarının yapmış olduğu çalışma ve araştırmaya görebaraj 2016′ da uygulansaydı toplam 46 bin 726 olan öğretmenlik kontenjanı içinde 2 bin 579′ u boş kalmış olacaktı. Uzmanlar bu durumdan en çok etkilenecek olan üniversitelerin Vakıf Üniversiteleri olduğu açıklandı. 

Devlet Üniversitelerinde sadece Fen bilgisi ve Biyoloji öğretmenliğinin etkileneceği belirtildi. Fakat yabancı dil bölümünün ise bu durumdan hiç etkilenmeyecekleri ilave edildi.

2017′ de İlahiyat Fakültelerinin Puanı Düşebilir

Yenilik yapılan alanlardan biri de İlahiyat Fakülteleri olmaktadır. Yükseköğretime Geçiş Sınavı değil de, LYS puanı ile öğrenci alacak olması uzmanlara göre değerlendirildi. Bu durumda 2017 yılında İlahiyat Fakültesi puanlarında düşüş yaşanabilir bilgisi ulaştı. İmam Hatip Mezunlarının İlahiyat Fakülteleri tercih edildiği zaman ek puan aldıkları, fakat önceki düzenlemeye göre ise sadece Önlisans programlarıyla sınırlı kaldı. Bu değişimle beraber İmam Hatip mezunları Lisans ilahiyat programlarını tercih ederlerse avantajlı olmayacağı belirtildi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın