BSMV Nedir?
B

-

Banka Sigorta Muameleleri Vergisi BSMV Nedir?

Bankacılık işlemleri de vergiye tabidir. Bankacılık işlemleri sonucunda ortaya çıkan BSMV vergisi bankalar tarafından tüketiciden tahsile edilir ve devlete ödenir. Banka Sigorta Muameleleri Vergisinde bankalar sadece aracıdır ve bir çıkarları yoktur.

Banka Sigorta Muameleleri Vergisi Merkez Bankası talimatıyla bankalar tarafınca alınır. BSMV bankaların kişilerle, diğer bankalarla veya şirketlerle yaptığı işlemlerden doğan lehine ücretlerin vergilendirmesidir. Bu vergilendirmeyi bankalar karşı tarafa yüklemektedir.

Banka Sigorta Muameleleri Vergisi Oranı Ne Kadardır?

BSMV oranı Banka Kurulu tarafından belirlenir. Hali hazırda Banka Kurulu tarafından belirlenen BSMV oranı yüzde 5’dir. Örneğin 50 TL’lik bir EFT işlemi yapılması halinden 50 TL ’linin %5 oranında yani 2,5 TL kadar BSMV vergisi ödenir. Banklardan kredi kullanılması durumdan da BSMV vergisi ödenir. Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi BSMV oranı %5 iken konut kredisi BSMV kapsamı dışındadır. Yani konut kredisi kullananlar BSMV ödemezler.

Hangi Bankacılık İşlemleri Banka Sigorta Muameleleri Vergisine Tabidir?

  • Şube, çağrı merkezi, ATM ve internet bankacılığı fark etmeksizin yapılan EFT işleminden %5 oranında BSMV vergisi alınır.
  • Şube, çağrı merkezi, ATM ve internet bankacılığı fark etmeksizin yapılan tüm havale işlemleri %5 oranında Banka Sigorta Muameleleri Vergisine tabidir.
  • Şube, çağrı merkezi, ATM ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan yurtdışı transfer işlemlerinden %5 oranında BSMV tahsil edilir.
  • Kredili mevduat hesabı kullanılması halinden ödenecek faiz tutarının %5 kadar Banka Sigorta Muameleleri Vergisi tahsil edilir
  • Kredi kartı gecikme faizi üzerinden BSMV vergisi tahsil edilir.
  • Kredi kartı kart ücretleri üzerinden BSMV vergisi tahsil edilir.
  • Bankalar tarafınca erken ödenen krediden erken kapama ücreti alınırsa BSMV ücreti tahsil edilir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol