Ana Sayfa Ekonomi Asgari Ücret Yarın Belli Oluyor!

Asgari Ücret Yarın Belli Oluyor!

-

Asgari ücret maratonunun nihayet sonuna gelindi. Aralık ayı başından beri 3 kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yarın itibariyle dördüncü ve son toplantısını gerçekleştirecek. Son toplantı, tıpkı ilk toplantının olduğu gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Aralık başında görüşmelerine başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirdikten sonra; işçi tarafını temsil eden Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk- İş) ev sahipliğinde ve bir hafta aradan sonra da işveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ev sahipliğinde toplanmıştı. Yarın yapılacak son toplantıda asgari ücret tespit edilecek.

DİSK: Talebimiz 2 Bin Lira!

Görüşmelere işçi tarafını temsilen katılan ülkemizde en fazla işçinin üye olduğu Türk- İş, asgari ücreti bin 600 Türk Lirası’na çıkarılmasını ve bu talebin TÜİK verileriyle doğru orantılı olduğunu savunuyor. İşveren tarafı ise geçen sene yapılan yüksek oranlı zammı gerekçe göstererek zam yapmama taraftarı.

Bu noktada toplumun farklı kesimlerinden de öneriler gelmeye devam ediyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko gelecek yıl uygulanacak asgari ücretin 2 bin lira olması gerektiğini belirtti.

Asgari ücretin bir ailenin geçinebileceği seviyede olması gerektiğine dikkat çeken Kani Beko; ailelerin geçinebileceği bir ücret verilmedikçe adil bir ücretlendirmenin söz konusu olmayacağını belirtti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda kendilerinin de bulunması gerektiğini belirten Beko; asgari ücretin tespitine bütün işçi konfederasyonlarının katılma hakkının bulunduğunu ve bu hakkın acilen verilmesi gerektiğini söyledi. Asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması gerektiğine vurgu yapan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, toplumun en az kazanan kesiminden alınan ağır vergilerin bir an önce kaldırılması gerektiğini belirtti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,552BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
2,426TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler