Zeytinin Fiyatı Patladı Zeytinyağının Fiyatı Düştü!

0

Türk halkının başlıca kahvaltılıkları arasında bulunan zeytin bu sene yaklaşık yüzde 40 zamlandı. Zeytindeki fiyat patlamasının sebebi ise zeytin sineği. Zeytinlerin lekelenmesine neden olan zeytin sineği, sofralık zeytinde fiyatların yüzde 40’a varan oranda zamlanmasına neden oldu.

Zeytin, sofralarımızın vazgeçilmezi konumunda. Özellikle zeytinsiz bir kahvaltı düşünülemez. Yemekler ve salatalar için de zeytinyağı aynı konumda. Yani zeytinin hem kendisinden hem de yağından pek çok alanda faydalanıyoruz. Zaten uzmanlar da hem zeytinin hem de yağının ayrı ayrı sağlığa çok faydalı olduğunu defaatle belirtiyorlar.

Zeytin Pahalandıysa Zeytinyağı Neden Ucuzladı?

Zeytin sineğinin zeytinlere zarar vermesi dolayısıyla, zeytinler lekelendi. Sofralık olarak ayrılan zeytinlerin rekoltesinde gerileme kaydedildi. Bu gerileme doğal olarak arz- talep dengesini bozdu. Arzı azalan sofralık zeytinin fiyatları yüzde 40’a varan oranlarda zamlandı.

Üretici sofralık olarak satmak istediği zeytinlerin lekelenenlerini mecburen zeytinyağı yapılması için ayırmaya başladı. Bu kez de zeytinyağı imal edilmesi için kullanılan zeytin miktarındaki artış, zeytinyağı bolluğuna dönüştü. Zeytinyağındaki bollaşma arz- talep dengesini aksi yönde değiştirdi ve zeytinyağı fiyatları azaldı.

Arz- talep dengesindeki değişimler, uzun yıllardır zeytin ve zeytinyağında meydana gelmeyen bir tabloyu ortaya çıkardı. Bir litre zeytinyağının ve bir kilo zeytinin fiyatı 16 ila 19 lira bandında dengelendi.

Normalde zeytin sineğinden aşırı derecede zarar görmeyen zeytinler her sene piyasadaki talebi karşılamaya yetiyordu. Bu nedenle zeytinin kilogram fiyatı 12 lira civarında seyrediyordu. Zeytinyağında ise litre fiyatı –kaliteye göre değişmekle birlikte- yaklaşık 20 lira civarındaydı. Bu sene yaşanan gelişmeyle zeytin pahalandı, zeytinyağı ise bir miktar ucuzladı. İki ürünün fiyatı hemen hemen aynı noktada dengelendi. Vatandaş zeytinin pahalanmasına üzülürken, zeytinyağı fiyatında meydana gelen indirimden ise memnun.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın