İZTO İş adamlarına Nefes Aldırdı

0

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş yaptığı açıklamada, ‘’Oda olarak TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)’un Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu iş birliği ile başlatılan ‘’ Nefes Kredisi’’ programına 10 milyon lira ile katılım gerçekleştirdik’’ dedi.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş, kaynağın 10 katı kadar kredi hacmi oluşturulduğunu ve uygulamanın başladığı 14 Aralık tarihinden itibaren yoğun talep olduğunu söyledi.

Uygulama ile birlikte en fazla 150 bin liralık kredinin yıllık 9,90 faiz oranı ve 12 ay vadeli olarak üyelere verilmesinin ekonominin durgunlaştığı şu günlerde üyelere ‘’can suyu’’ olduğunu belirten Demirtaş, sözlerinin devamında şunları söyledi:

104 Milyon Kredi Kullanıldı

‘’Oda olarak üyelerimiz için bir danışma masası oluşturduk ve başvuran üyelerimizi kredi için yönlendiriyoruz. TOBB’un odamız adına bankalara yatırdığı 1milyon 560 bin liralık kaynak ile birlikte 155 milyon 600 bin liralık kredi hacmi ortaya çıktı. Bu kredi hacmi üyelerimiz için oldukça önemli, şimdiye kadar 3 bin 907 üyemiz faaliyet belgesi aldı. Şimdiye kadar banklardan aldığımız bilgiye göre 762 üyemize 104 milyon kredi kullandırıldı. Söz konusu rakamlar için güncellemeler devam edecek sayının artmasını bekliyoruz’’ dedi.

Çalışmalar Devam Ediyor

Üyelere verilen krediye en çok makine, kafe, restoran, inşaat yapım ve onarım, tıbbı malzeme, eğlence yerleri, giyim eşyaları imalatı ve toptan ticareti yapan gruptaki üyelerin başvurduğunu söyleyen Demirtaş, ‘’ Üyelerimizi bir nebze olsun rahatlatmak için kredi çalışmalarımız devam ediyor. İlerleyen zamanlarda benzer bir proje olabilir’’ dedi.

Demirtaş açıklamasının devamında ‘’Nefes Kredisi programı kapsamında Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından sağlanan kaynaktan 27 Aralık tarihine kadar 194 üye, İzmir Ticaret Borsası’ndan ise 20 üye yararlandı’’ dedi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın