Ülkemiz özellikle 2016 yılının ikinci yarısını sıkıntılı şekilde geçirdi. Gerek siyasi gerekse ekonomik olarak pek çok sıkıntıyla mücadele etmek zorunda kalan Türkiye; 15 temmuz hain darbe girişimi ile sıkıntılı bir sürece girdi. Bu süreç neticesinde yılın 3. çeyreğindeki ekonomik veriler uzun yıllar sonra daralmayı işaret etti. Ülke ekonomisi yüzde 1,8 dolayında daralma gösterdi. Ancak bu durumun gelecek yıl düzeleceği konusunda açıklamalar var.

3. çeyrekte yaşanan ekonomik daralmanın dördüncü çeyrek itibariyle ortadan kalkacağını ve gelecek yılın çok daha iyi olacağını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gerek iç sıkıntılar, gerekse dünyanın konjonktürel durumu sebebiyle 2016 yılının istenilen seviyede geçmediğini belirtti.

2017’den Herkes Umutlu!

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de, bu yıl alınan tedbirlerin 2017 yılının 2. çeyreğinden itibaren sonuç vermeye başlayacağını ifade etmişti. 2017’nin her şekilde 2016’dan çok daha iyi olacağını belirten Mehmet Şimşek’e Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’den de destek mahiyetinde açıklamalar geldi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2017 yılında Türkiye’nin yüzde 5 dolayında büyüyeceğini kaydederek; en sıkıntılı zamanın aşıldığına inandığını vurguladı. Dünya ile entegre olan ülkemizin tıpkı diğer ülkeler gibi bilhassa ABD Başkanlık seçimlerinden etkilendiğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gelecek yıl piyasaların hızla normalleşeceğinin altını çizdi.

Bakan Tüfenkci; KOBİ’lere alınan destek kararları ile 2017 yılında hızla üretim ve büyüme sürecine girileceğini belirterek, ülkemizin ekonomik olarak en sıkıntılı dönemleri geride bıraktığını belirtti. Gelecek yıl hem istihdamda hem de üretim de çok daha iyi rakamların ortaya çıkacağını söyleyen Bakan Tüfenkci; 2017 yılının herhangi bir çeyreğinde ekonomik daralma yaşanmayacağına inandığını deklare etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen + 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.