Ana SayfaEkonomiAsgari Ücret Bugün Açıklanacak: Asgari Ücret Kaç Lira Olacak?

Asgari Ücret Bugün Açıklanacak: Asgari Ücret Kaç Lira Olacak?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  6 milyon çalışanı doğrudan, yaklaşık 4 milyon çalışanı ise dolaylı olarak ilgilendiren asgari ücret zammı bugün belli oluyor. 2016 yılında net bin 301 Türk Lirası olarak uygulanan asgari ücret, gelecek yıl kaç lira olacak? Bu sorunun cevabı için yaklaşık 1 aydır toplantılar gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, son toplantısını bugün gerçekleştirecek.

  Her yıl Aralık ayında başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları geçen yıl yapılmamıştı. Hükümetin seçim vaadi olarak verdiği net bin 300 Türk Lirası asgari ücret bedeli uygulamaya konulduğundan herhangi bir toplantıya gerek kalmamıştı. Bu sene ise komisyon toplantılarına Aralık ayının 6’sında başladı ve bugün itibariyle bu toplantıları neticelendirecek. Bu süreçte yapılan 3 toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) asgari geçim rakamlarıyla ilgili verdiği bilgiler değerlendirilerek görüş alış verişinde bulunuldu.

  Patronlar Zam Yapma Taraftarı Değil, İşçiler Bin 600 Lira İstiyor!

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na işverenleri temsilen katılan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 2017 yılı için asgari ücrete zam yapılması taraftarı değil. Geçen yıl yapılan yüksek asgari ücret zammı ve ülkenin içinden geçtiği ekonomik olarak sıkıntılı sürecin asgari ücrete zammı imkansız kıldığı yönünde patronlar hemfikir.

  İşçi temsilcisi olarak komisyona katılan Türk- İş asgari ücretin bin 600 Türk Lirası’na yükseltilmesi gerektiğini savunuyor. Türk- İş tarafından asgari ücretin belirlenmesinde devletin kurumu olan TÜİK’in verilerinin esas alınması talep ediliyor.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise iki tarafın arasında adeta hakem konumunda. Her iki tarafında üzülmesini ve yıpranmasını istemeyen hükümet, orta yolu bulmak istiyor. Kulislerden gelen bilgiler de asgari ücret zammında orta yolun bulunacağı ve asgari ücretin enflasyon düzeyinde artırılarak bin 380 Türk Lirası düzeyine çıkarılacağı yönünde.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  64TakipçilerTakip Et
  2,238TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

  Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...

  QNB Finansbank 45 İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alacak!

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...

  Asgari Ücret Zammında 4 Farklı Senaryo!

  Asgari ücret zammıyla alakalı olarak bütün gözler 5 Haziran’a TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon...

  TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

  Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

  Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

  Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

  TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

  TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...