Asgari Ücret Bugün Açıklanacak: Asgari Ücret Kaç Lira Olacak?

0

6 milyon çalışanı doğrudan, yaklaşık 4 milyon çalışanı ise dolaylı olarak ilgilendiren asgari ücret zammı bugün belli oluyor. 2016 yılında net bin 301 Türk Lirası olarak uygulanan asgari ücret, gelecek yıl kaç lira olacak? Bu sorunun cevabı için yaklaşık 1 aydır toplantılar gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, son toplantısını bugün gerçekleştirecek.

Her yıl Aralık ayında başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları geçen yıl yapılmamıştı. Hükümetin seçim vaadi olarak verdiği net bin 300 Türk Lirası asgari ücret bedeli uygulamaya konulduğundan herhangi bir toplantıya gerek kalmamıştı. Bu sene ise komisyon toplantılarına Aralık ayının 6’sında başladı ve bugün itibariyle bu toplantıları neticelendirecek. Bu süreçte yapılan 3 toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) asgari geçim rakamlarıyla ilgili verdiği bilgiler değerlendirilerek görüş alış verişinde bulunuldu.

Patronlar Zam Yapma Taraftarı Değil, İşçiler Bin 600 Lira İstiyor!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na işverenleri temsilen katılan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 2017 yılı için asgari ücrete zam yapılması taraftarı değil. Geçen yıl yapılan yüksek asgari ücret zammı ve ülkenin içinden geçtiği ekonomik olarak sıkıntılı sürecin asgari ücrete zammı imkansız kıldığı yönünde patronlar hemfikir.

İşçi temsilcisi olarak komisyona katılan Türk- İş asgari ücretin bin 600 Türk Lirası’na yükseltilmesi gerektiğini savunuyor. Türk- İş tarafından asgari ücretin belirlenmesinde devletin kurumu olan TÜİK’in verilerinin esas alınması talep ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise iki tarafın arasında adeta hakem konumunda. Her iki tarafında üzülmesini ve yıpranmasını istemeyen hükümet, orta yolu bulmak istiyor. Kulislerden gelen bilgiler de asgari ücret zammında orta yolun bulunacağı ve asgari ücretin enflasyon düzeyinde artırılarak bin 380 Türk Lirası düzeyine çıkarılacağı yönünde.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın