Ana Sayfa Ekonomi Turist Sayısı Giderek Düşüyor: Otellerin Yarısı Boş!

Turist Sayısı Giderek Düşüyor: Otellerin Yarısı Boş!

-

Ülkemize gelen turist sayısı hızla azalıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan açıklanan verilere göre ülkemize gelen turist sayısı geçtiğimiz Kasım ayında yüzde 21,4 oranında azaldı. Üst üste 16 aydır gerileyen turist sayısı Kasım ayında 1 milyon 350 bin kişiye düştü.

Bu yılın ilk 11 ayı baz alındığında da tablo aynı. 2015 yılının ilk 11 ayı ile karşılaştırıldığında bu yıl ülkemize gelen turist sayısında yüzde 30,9 oranında azalma yaşandı. 2016 yılında Kasım ayı dahil olmak üzere ülkemize gelen turist sayısı 24 milyon 100 bin kişi seviyesine geriledi.

Otellerde Doluluk Yüzde 55’e Geriledi!

Ülkemize gelen turist sayısının azalması, doğal olarak otel doluluk oranlarına da olumsuz yansıdı. Ülkemiz genelinde otellerin doluluk oranı geçen yılın kasım ayına göre yüzde 1,1 seviyesinde geriledi. Bu gerileme ile otellerde doluluk oranı yüzde 55,2 düzeyine indi.

Bu yılın ilk 11 ayını kapsayan Ocak – kasım döneminde ülkemizde otel doluluk oranlarında yüzde 19,2 gerileme yaşandı. Bu gerileme neticesinde ilk 11 ayda otellerin doluluk oranı ortalama yüzde 50,9 olarak gerçekleşti. Diğer bir ifadeyle bu yıl otellerin yarısı boş kaldı.

Avrupa’da otel doluluk oranlarında en keskin düşüşü gösteren ülke konumunda olan Türkiye otelleri; geçtiğimiz yılın ilk 11 ayında yüzde 63 düzeyinde doluluk oranına sahipti. Ülkemiz, gerek doluluk oranlarında, gerekse oda başına ölçülen gelir düzeyinde bu yıl Avrupa çapında en fazla değer kaybeden ülke oldu.

Ülkemize gelen turist sayısının azalması ve yaşanan turizm geliri azalması iç dinamiklerden çok konjonktürel nedenlere bağlanıyor. Özellikle Suriye’de yıllardır yaşanan iç savaş ve bu savaşın ülkemize etkileri, turistlerin ülkemize gelmek istememesine neden oluyor. Ülkemizde yaşanan terör eylemleri de bu durumu körüklüyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,707BeğenenlerBeğen
11,324TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,440TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler