Advert Advert Advert

İşsizlik Maaşı Arttı

İşsizlik Maaşı Arttı
İşsizlik Maaşı Arttı -

Asgari ücretin yükselmesi ile birlikte işsizlik maaşı da artış gösterdi. 1 Ocak itibari ile İşsizlik maaşının alt limiti ve üst limiti de arttırıldı.

29 Aralık’ta yapılan açıklamaya göre asgari ücrete yüzde 8 oranında zam yapıldı. Böylelikle asgari ücret brüt 1777 TL olurken net 1404 lira olarak belirlendi. Milyonlarca kişinin heyecanla beklediği asgari ücret açıklaması sadece işçiye verilecek ücreti belirlemekle kalmıyor aynı zamanda birçok ödemenin de netleşmesini sağlıyor. Asgari ücrete yapılan zam, işsizlik maaşının üst ve alt limitlerinin de farklılık göstermesini sağladı.

İşsizlik Maaşı Hesaplama

Ülkemizde işsiz kalan belirli bir süre destek olarak İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşı hesaplanırken, en son alınan dört aylık brüt maaş dikkate alınıyor. Ancak bu hesaplamada kişilerin kendi brüt maaşı değil ülkede geçerli olan brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor.  Bu oranda alt limit ise yüzde 40 olarak hesaplanıyor.

2017 İşsizlik Maaşı

Son yapılan asgari ücret zammına göre 2017 yılında işsizlik maaşının üst limiti 1.318 liradan 1.421 liraya yükseltildi. İşsizlik maaşında alt limit ise 59 lira iken 710 liraya yükseltildi.

Asgari ücretin artışı ile birlikte asgari geçim indirimi (AGİ)’de de artış yaşandı.

 2017 yılı itibari ile uygulanacak AGİ tutarı;

  • Bekar çalışan için 133 lira
  • Evli ve eşi çalışmayan kişi için 159 lira
  • Evli ve eşi çalışmayan 1 çocuğu olan kişi için 179 lira
  • Evli eşi çalışmayan ve 2 çocuğu olan kişi için 199 lira
  • Evli eşi çalışmayan ve 3 çocuğu olan kişi için 213 lira
  • Evli eşi çalışmayan ve 4 çocuğu olan kişi için ise 226 lira olarak belirlendi.
asgari ücret İŞKUR işsizlik maaşı 2017 yılında işsizlik maaşının üst limiti 1.318 liradan 1.421 liraya yükseltildi. İşsizlik maaşında alt limit ise 59 lira iken 710 liraya yükseltildi. 2017 yılı itibari ile uygulanacak AGİ tu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası