Ana Sayfa Birikim & Yatırım Mevduat Sigortası Nedir?

Mevduat Sigortası Nedir?

-

Mevduat Sigortası

Ne yazık ki geçmişte Türkiye’de batan ya da iflas eden bankalar nedeniyle çok insan mağdur oldu. Bankaların iflas etmesi nedeniyle veya bankaların için boşaltılması sebebiyle bankalarda mevduatı olanlar paralarını alamadılar. Bu durum hem halkı mağdur ederken hem de bankalara olan güveni sarstı. Bankalara olan güvenin sarsılmasını ekonominin zor günler geçirmesi takip etti. Bu durumu düzeltmek amacıyla TMSF mevduat sigortasını hayata geçirdi.

Kişilerin banka hesaplarında bulunan paraları TMSF mevduat sigortası sitemi ile güvence altına alıyor. Gerekli bir takım şartların taşınması halinde TMSF bankaların batması, iflas etmesi veya çeşitli nedenlerden dolayı kişilere paralarını ödeyememesi halinde kişilerin zararı karşılıyor. Mevduat sigorta fonu ile kişilerin banka iflaslarında en az zararla çıkması amaçlanıyor.

Mevduat sigortası ile TL, döviz, ya da kıymetli maden hesabı fark etmeksizin mevduatta bulunun paralar 100.000 TL’ye kadar güvence altındadır. TMSF’nin 100.000 TL sigorta fonu kişilerin tüm hesapları için aynıdır. Yani kişinin farklı şubelerde farklı hesapları ayrı ayrı sigortalanmaz. Bir kişinin birden fazla mevduat hesabı olsa da veya mevduatındaki para miktarı fazla olsa da yaralanabileceği sigorta güvencesi 100.000 TL’dir.

Mevduat Sigortasından Yaralanabilmek İçin Gerekli Şartlar

Kişinin mevduat hesabı mevduat sigortası kapsamında değerlendirilebilmesi için gerekli olan şartlar vardır. Öncelikle mevduat hesabının sigorta tarafınca güvence altında olması için mevduatın bulunduğu bankanın Türkiye’de hizmet veriyor olması gerekiyor. Bunun dışında mevduat hesabının gerçek kişi adına açılmış olması gerekiyor. Tüzel kişilere ait olan hesaplar mevduat sigortası kapsamı dışındadır. Ayrıca söz konu hesabın mevduat sigortası kapsamında değerlendirilebilmesi için mevduatta bulunan para ticari işleme konu olmaması gerekiyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler