Advert Advert Advert

Mevduat Sigortası Nedir?

Mevduat Sigortası Nedir?
Mevduat Sigortası Nedir? -

Bankaların çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin paralarını ödeyememesi az da olsa rastlanan durumlardandır. Peki, kişilerin bankadaki paralarını güvence altına alan mevduat sigortası nedir? Mevduat sigortasının kapsamı nedir?

Mevduat Sigortası

Ne yazık ki geçmişte Türkiye’de batan ya da iflas eden bankalar nedeniyle çok insan mağdur oldu. Bankaların iflas etmesi nedeniyle veya bankaların için boşaltılması sebebiyle bankalarda mevduatı olanlar paralarını alamadılar. Bu durum hem halkı mağdur ederken hem de bankalara olan güveni sarstı. Bankalara olan güvenin sarsılmasını ekonominin zor günler geçirmesi takip etti. Bu durumu düzeltmek amacıyla TMSF mevduat sigortasını hayata geçirdi.

Kişilerin banka hesaplarında bulunan paraları TMSF mevduat sigortası sitemi ile güvence altına alıyor. Gerekli bir takım şartların taşınması halinde TMSF bankaların batması, iflas etmesi veya çeşitli nedenlerden dolayı kişilere paralarını ödeyememesi halinde kişilerin zararı karşılıyor. Mevduat sigorta fonu ile kişilerin banka iflaslarında en az zararla çıkması amaçlanıyor.

Mevduat sigortası ile TL, döviz, ya da kıymetli maden hesabı fark etmeksizin mevduatta bulunun paralar 100.000 TL’ye kadar güvence altındadır. TMSF’nin 100.000 TL sigorta fonu kişilerin tüm hesapları için aynıdır. Yani kişinin farklı şubelerde farklı hesapları ayrı ayrı sigortalanmaz. Bir kişinin birden fazla mevduat hesabı olsa da veya mevduatındaki para miktarı fazla olsa da yaralanabileceği sigorta güvencesi 100.000 TL’dir.

Mevduat Sigortasından Yaralanabilmek İçin Gerekli Şartlar

Kişinin mevduat hesabı mevduat sigortası kapsamında değerlendirilebilmesi için gerekli olan şartlar vardır. Öncelikle mevduat hesabının sigorta tarafınca güvence altında olması için mevduatın bulunduğu bankanın Türkiye’de hizmet veriyor olması gerekiyor. Bunun dışında mevduat hesabının gerçek kişi adına açılmış olması gerekiyor. Tüzel kişilere ait olan hesaplar mevduat sigortası kapsamı dışındadır. Ayrıca söz konu hesabın mevduat sigortası kapsamında değerlendirilebilmesi için mevduatta bulunan para ticari işleme konu olmaması gerekiyor.

mevduat sigortası mevduat sigortası fonu TMSF mevduat sigortası kapsamı TMSF mevduat sigortası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!