Ana SayfaKredilerArsa Kredisi Nedir?

Arsa Kredisi Nedir?
A

-

Arsa Kredisi

Türkiye ekonomisi inşaat sektörü üzerine kurulu olduğu için arsa, inşaat, emlak gibi sektörlerin kar marjı insanları cezbediyor. Bu yüzden birikmişi olanlar arsa alarak yatırım yapma yolunu seçebiliyor. Çünkü beş kuruşa alınan arsalar ileride çok büyük paralara satılabiliyor. Kişilerin her zaman birikmişi arsa almaya yetmediği için arsa kredisi kullanımı yolu da seçilebiliyor.

Arsa kredileri imarlı arsa kredileri ve imarsız arsa (tarla) kredileri olarak ikiye ayrılır. Fakat arsa kredisi kullanımında genellikle imarlı arsa kredisi tercih edilir. Ayrıca bankalar imarlı arsa kredilendirme oranları daha fazladır.

Arsa Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

Öncelikle alınmak istenen arsanın belediye sınırları içerisinde olması gerekiyor. Yani imar izni bulunması gerekiyor. Eğer alınmak istenen arsa imarsız arsa ise başka bir gayrimenkulün ipotek ettirilerek teminat verilmesi gerekiyor. Bunu yanında alınacak arsa imarlı ise söz konusu arsa teminat olarak ipotek edilmesi gerekiyor. Ayrıca bankalar tarafından gerekli görülmesi halinde ek teminat ve kefil de istenebiliyor.

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası imarlı arsalar için arsa kredi veren bankalar arasında yer alıyor. Ziraat Bankası söz konusu arsanın ekspertiz değerinin %50’si kadar kredilendirme oranı ile uygun vade ve oranlı arsa kredisi veriyor.

İş Bankası arsa almak isteyen kişilere arsa kredisi veren bankalar arsında yer alıyor. İş Bankası söz konusu arsayı ipotek ettirerek ekspertiz değerinin %50’si kadar arsa kredisi veriyor. İş Bankası şubelerine giderek uygun vadeli ve düşük faiz oranlı arsa kredisinden yararlanabilirsiniz.

Şekerbank uygun vadeli ve düşük faizli arsa kredisi veriyor. Şekerbank arsa kredisi kapsamında söz konusu arsanın ipotek edilmesi şartı altında arsanın ekspertiz değerinin %45 kadar arsa kredisi kullanma imkanı tanıyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol