Haftasonu EFT Yapılır Mı?

0
Haftasonu Eft Yapılır Mı?
Haftasonu Eft Yapılır Mı?

Haftasonu EFT yapılır mı? Haftasonu yapılacak para transferleri için hangi yöntemi izlemek gerekir? Bankaların EFT saatlerini detaylı bir şekilde bu yazımız sayesinde öğrenebilirsiniz.

Hafta Sonu EFT İşlemi Yapılabilir Mİ?

Bankalar EFT işlemini mesai saatleri içerisinde gerçekleştirmektedirler. Dolayısıyla EFT işlemleri hafta sonu yapılamaz. Bunun sebebi ise EFT işlemlerinin TCBM kontrolünden geçmesidir. Hafta sonu Merkez Bankası kapalı olduğundan EFT işlemi gerçekleşmemektedir. Ancak EFT işleminizi hafta içi mesai saatleri içerinde yapılabilmektedir. Banka müşterileri hafta sonu internet bankacılığı, ATM ve ya telefon bankacılığıyla EFT yapmış olsalar dahi EFT işlemi gerçekleşmeyecektir.

Aslında hafta sonu EFT işlemi yapılamaz denmesinin sebebi gün içerisinde para transferinin gerçekleşmemesinden dolayıdır. Bunun dışından hafta sonu EFT talimatı verilebilir. Verilen bu talimat haftanın ilk resmi iş günü içerisinde gerçekleşecektir.

2020 Banka Banka EFT Saatleri

EFT Nedir?

Bankacılık işlemleri arasında para transferi işlemi en çok kullanılan işlemler arasındadır. Para transferi işlemi havale ve EFT olmak üzere iki şekilde yapılır. Havale tek bir bankaya ait olan hesaplar arasındaki para transferidir. Elektronik Fon Transferi olarak da anılan ve en çok kullanılan para transferi işlemi olan EFT ise farklı bankalara ait olan banka hesapları arasındaki para transferidir. Bununla beraber EFT işlemin havaleden farkı EFT işlemi TCMB’nin kontrolünden geçmektedir. Havalede böyle bir durum yoktur.

Günümüzde bankaya gitmeden ve mesai saatleri dışında çoğu bankacılık işlemi yapılmaktadır. EFT de bu işlemler arasında mıdır? Bankalar EFT işlemlerini kendi belirledikleri saatlerde kabul ederler, belirledikleri saatler dışında EFT işlemi gerçekleştirmezler. Hal böyleyken akıllara hafta sonu EFT işlemi yapılabilir mi sorusu gelmektedir?

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın