Advert Advert Advert

Haftasonu Eft Yapılır mı ?

Haftasonu Eft Yapılır mı ?
Haftasonu Eft Yapılır mı ? -

Banka işlemleri arasında para transferi işlemi en çok kullanılan işlemler arasında yer alıyor. Normal şartlarda bir yerden bir yere aktarılması zor olan para miktarları dahi sanal ortamda rakamların değişmesi ile kolaylıkla yapılabiliyor. Para transfer işlemi denildiği zaman genelde akla EFT işlemi geliyor. Peki, hafta sonu EFT işlemi yapabilmek mümkün mü?

Hafta Sonu EFT İşlemi Yapılabilir Mİ?

   Bankacılık işlemleri arasında para transferi işlemi en çok kullanılan işlemler arasındadır. Para transferi işlemi havale ve EFT olmak üzere iki şekilde yapılır. Havale tek bir bankaya ait olan hesaplar arasındaki para transferidir. Elektronik Fon Transferi olarak da anılan ve en çok kullanılan para transferi işlemi olan EFT ise farklı bankalara ait olan banka hesapları arasındaki para transferidir. Bununla beraber EFT işlemin havaleden farkı EFT işlemi TCMB’nin kontrolünden geçmektedir. Havalede böyle bir durum yoktur.

 Günümüzde bankaya gitmeden ve mesai saatleri dışında çoğu bankacılık işlemi yapılmaktadır. EFT de bu işlemler arasında mıdır? Bankalar EFT işlemlerini kendi belirledikleri saatlerde kabul ederler, belirledikleri saatler dışında EFT işlemi gerçekleştirmezler. Hal böyleyken akıllara hafta sonu EFT işlemi yapılabilir mi sorusu gelmektedir? Bankalar EFT işlemini mesai saatleri içerisinde gerçekleştirmektedirler. Dolayısıyla EFT işlemleri hafta sonu yapılamaz. Bunun sebebi ise EFT işlemlerinin TCBM kontrolünden geçmesidir. Hafta sonu Merkez Bankası kapalı olduğundan EFT işlemi gerçekleşmemektedir. Ancak EFT işleminizi hafta içi mesai saatleri içerinde yapılabilmektedir. Banka müşterileri hafta sonu internet bankacılığı, ATM ve ya telefon bankacılığıyla EFT yapmış olsalar dahi EFT işlemi gerçekleşmeyecektir. Aslında hafta sonu EFT işlemi yapılamaz denmesinin sebebi gün içerisinde para transferinin gerçekleşmemesinden dolayıdır. Bunun dışından hafta sonu EFT talimatı verilebilir. Verilen bu talimat haftanın ilk resmi iş günü içerisinde gerçekleşecektir. 

EFT Hasta sonu EFT para transferi Hafta sonu EFT yapılabilir mi Havale
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!