Enerji Bakanlığına Siber Saldırı

0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından gelen açıklamaya göre, elektrik üretim ve iletim hatlarının kontrolünün sağlandığı internet sitelerine karşı yapılan sızma girişimi, tespit edilerek engelleme sağlandı. Bakanlık yetkilisi, bu hain siber saldırı, Türkiye’nin ulusal elektrik şebekesisinde büyük bir sabotaj hazırlı göstergesi olduğunu söyledi. Bakanlık bu siber saldırılarına 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana maruz kaldıklarını da belirtti.

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu), Telekom, ilgili birimler ve Bakanlık İşlem Başkanlığı, tüm saldırılara karşı tedbirli olduklarını söyledi.

Bakanlık, koordineli çalışma ve incelemeler başlattıklarını ve elektrik kesintileriyle ilgili düzenli bakımları yapılan ve en yakın zamanda yenilenen hatlarda, kesintiye uğratacak hasarın nasıl oluştuğu üzerinde durulmaktadır. Ayrıca bu hasarın neden kaynaklandığını tespit etmek için, Emniyet Genel Müdürlüğü ile koordineli araştırma başlattıklarını söylendi.

Son günlerde Marmara Bölgesi’nde yaşanan elektrik kesintisinin de siber saldırı bağlantısı ihtimali üzerinde duruluyor. Bakanlık, siber saldırıların her türlü akıllı ev sistemi üzerinden bile yapılabileceği söylerken,”İnternete bağlı tüm cihazlar için dikkatli olunmalı, tedbir alınmalı.” dedi.

Siber saldırıda, bilgisayarların yanı sıra internete bağlı cihazların da kullanıldığı araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Güvenlik kameraları, giyilebilir teknoloji cihazları, akıllı ev uygulamaları gibi gündelik hayatımızda cihazlar her gün artıyor. Hal böyle olunca, siber saldırıları için de bu cihazların kullanılmasına karşın önlem alınması gerektiğini gösteriyor. Bu cihazların güvenliği ihmal edilmeden kontrol altına alınması, bu saldırılara karşı yapılacak ilk müdahale olacaktır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın