Advert Advert Advert

Orman ve Su İşleri Bakanından Yeni Müjde: 2017 Dev Yatırımlar Yılı

Orman ve Su İşleri Bakanından Yeni Müjde: 2017 Dev Yatırımlar Yılı
Orman ve Su İşleri Bakanından Yeni Müjde: 2017 Dev Yatırımlar Yılı -

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2016 yılında 72 ilde yapılan 23 milyar 181 milyon liralık maliyeti olan, 126 tesis ile hizmet sağlanırken, bu yılın da dev yatırımlar yılı olacağını ifade etti. Bu yıl yapılması düşünülen tesislerin maliyeti, 12 milyar 711 milyon lira olan bin 601 tesisin yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Türkiye’de en büyük yatırımları gerçekleştirdiklerini söyleyen Eroğlu, yaptığı açıklamada kamu kurumları arasında en çok ödeneği olan kurumun, Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü olduğunu ve Orman Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün de fazla ödeneğe sahip kurumlar arasında olduğunu ifade etti.

Bakan Eroğlu,” 2016 yılı çok bereketli ve verimli geçti, çok sayıda tesis, baraj, gölet yaptık. Aynı zamanda ben çok dolaşan biriyim 72 ili ziyaret ederek, 50 bin 627 kilometre yol kat ettik.” Dedi. Tüm bu projelerde 597’si temel atma, 529’u ise açılış olmak üzere, toplam bin 126 tesis hizmetinde bulunduklarını da ifade etti.

Bakanlığın büyük bir maliyet ile hizmete sunduğu birçok tesisin açılışını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiğini belirten Eroğlu,” Yaptığımız dev projelerde yanımızda olan Cumhurbaşkanımız 2015 yılında tamamlanan 39 ilimizde 99 baraj ve HES’in açılışlarını hepsini birden bir düğmeye basarak yapmıştır. Böyle bir şeye tarihte rastlanmamıştır. Hiçbir ülke böyle bir gurur tablosu yaşamamıştır. İddia eden varsa hodri meydan.” İfadelerini kullandı.

Yapılan bu tüm projeler ile sağlanan gelir ve enerji katkısının çok fazla olduğunu, ekonomiye katkısının ise yıllık, 1,1 milyar lira olduğu söylendi.

Eroğlu, 2017 yılında da bu durumun devam edeceği ve ekonominin iyileştirilmesi yönünde önemli adımlar atmayı projelendirdiklerini kaydetti. Bu dev projelerin başında, Ilısu Barajı ve HES, Silvan Projesi, Yusufeli Barajı, Melen Barajı ve Gerede Tüneli olduğunu belirtti.

2017 yılının dev projelerinden olan Yusufeli Barajı, çift eğrilikli ince kemer baraj tipinde 270 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek üçüncü, Türkiye’nin ise birinci barajı olacağını açıkladı.

 

Silvan Projesi Gerede Tüneli dev yatırım dev proje HES Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü olduğunu ve Orman Genel Müdürlüğü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!