Ana SayfaBankacılıkŞangay İş Birliği Örgütü Nedir?

Şangay İş Birliği Örgütü Nedir?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Şangay İş Birliği Örgütü

1996 yılında Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Çin ve Tacikistan tarafından kurulan Şangay İş Birliği Örgütü ilk zamanlarda Şangay Paktı olarak veya Şangay Beşlisi olarak isimlendiriliyordu. Şangay Paktına Özbekistan’ın da katılması ile Şangay Paktı Şangay İş Birliği örgütü ismini aldı. Örgüt siyasal, ekonomik ve askeri konularda işbirliğini sağlıyor.

Şangay İş Birliği Örgütü’nün hali hazırda Hindistan ve Pakistan ile üyelik görüşmeleri devam ediyor. Bununla birlikte örgüt içerisinde Afganistan, Belarus, İran ve Moğolistan gözlemci ülke, Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan, Kamboçya, Nepal ve Sri Lanka diyalog ortağı statüsünde yer alırken Türkmenistan da konuk katılımcı statüsünde yer alıyor. Ayrıca Şangay İş Birliği Örgütü çeşitli örgütlerle diyalog içerisinde yer alıyor.

Şangay İş Birliği Örgütü’nün Amaçları

Örgütün kuruluş amacı sınır güvenliğini sağlamak, terör, ayrılıkçılık ve aşırılıklarla mücadele etmek ve ekonomik, kültürel işbirliğini sağlamak olduğu söylenebilir. Fakat zamanla örgütün amaçları değişime uğramıştır. Örgütün yeni amacını NATO’nun alternatifi oluşturmak ve tek kutuplu dünya düzeninden kurtulmak olduğunu söyleyebiliriz.

Şangay İş Birliği Örgütünün Organları

Şangay İş Birliği Örgütü Devlet Başkanları Konseyi, Hükümet Başkanları Konseyi, Dışişleri Bakanları Konseyi, Anti Terör Ajansı ve Sekretaryadan oluşuyor. Devlet Başkaları Konseyi kara mercidir. Hükümet Başkanları Konseyi ise örgütün işbirliği durumunu ve gelişimini görüşür ve örgütün bütçesini belirler. Dışişleri Bakanları Konseyi örgütün uluslararası ilişkileri ve uluslararası örgütlerle ilişkilerini inceler. Anti Terör Ajansı örgüt üyeleri arasında terör, ayrılıkçılık ve aşırılıklarla mücadele konusunda işbirliğini sağlarken Sekretarya ise örgütün diğer organlarının aldığı kararların uygulanmasını sağlar. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,215TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.