Sığır İthalatında İkinciyiz: Devlet 500 Bin Sığır Daha İthal Edecek!

0

Ülkemizde hayvancılık gün geçtikçe zayıflıyor. Son yıllarda ithal hayvan ile piyasadaki talep dengelenmeye çalışırken, buna rağmen et fiyatlarındaki artış önlenemiyor. Devlet tarafından gümrük bedeli ödenmeden ithal edilen hayvanlar dahi etteki fiyat artışının önüne geçemiyor. 2017 yılında da devlet tarafından gerçekleştirilen sığır ithalatının devam etmesine yönelik Bakanlar Kurulu tarafından karar alındı.

Et ve Süt Kurumu Bakanlar Kurulu kararı ile 2017 yılı içerisinde 500 bin canlı hayvan ithalatı gerçekleştirmeye yetkili kılındı. Yılın son gününde Resmi Gazete’de yayımlanan karar yürürlüğe girdi. Alınacak hayvanların tamamı besilik ve kasaplık kapsamında olacak. Yani et fiyatlarının doğrudan aşağı yönlü çekilmesini sağlayabilecek. 500 bin baş canlı hayvan ithalatı, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Et ve Süt Kurumu’na özel izinle gümrük bedeli olmadan gerçekleştirecek.

Amerika 1. Biz 2. Konumdayız!

Et ve Süt Kurumu geçtiğimiz yıl yine Bakanlar Kurulu’ndan çıkan özel izin sayesinde öncelikle 400 bin baş sığır ithal etmişti. Kasım ayının sonunda buna 100 bin sığır daha ilave edilmiş ve 2016 yılında ithal edilen toplam sığır sayısı 500 bine çıkarılmıştı.

Bu yıl da tıpkı 2016’da olduğu gibi Et ve Süt Kurumu 500 bin sığır ithalatı gerçekleştirebilecek. Türkiye hayvan ithalatında Avrupa lideri konumda. Dünyada ise Amerika Birleşik Devletleri’nin arkasından ikinci sırada geliyoruz.

Ülkemiz yeni yılda damızlık olarak da hayvan ithal etmeyi sürdürecek. Geçtiğimiz yıl Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından 150 bin sığır ve 20 bin de damızlık koyun ile keçi ithalatı gerçekleştirilmişti. Bu yıl da damızlık hayvan ithalatı gerçekleştirilmesi beklenirken, rakamlar henüz netleşmedi. Damızlık hayvan ithalat yetkisinin de geçen yıl olduğu gibi yine TİGEM’e verileceği ön görülüyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın