Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi kartı veya kredi borcunu belli bir zaman boyunca ödemediği için kara listeye alınmış olanlar da çeşitli ihtiyaçları için kredi kullanmak zorunda kalabilirler. Peki, kara listede bulunanlara kredi veren banka var mı?Kara Listede Olanlara Kredi Veren Banka Var Mı?

Çeşitli ihtiyaçların finansmanı için kredi kullanımı yolu seçilebiliyor. Borç yükünün iyi hesaplanamaması, ekonomik krizler veya bozulan finansal denge gibi nedenlerden dolayı kullanılan kredinin borcu ödenemeyebiliyor. Kredi borcunun belli bir süre ödenmemesi halinde kişiler kredi veya herhangi bir finansal banka işleminden mahrum bırakılabiliyor.

Kredi veya kredi kartı borcunun ödenmeme süresi 90 günü geçmediği takdirde kişiler sadece gecikme faizi ödeme yaptırımı ile karşılaşılıyor. Fakat borç ödememe durumu 90 günü geçmesi halinde bankalar borçlu hakkında yasal takip başlatıyor. Yasal takip sonucunda ise kişiler icralık oluyor ve bankaların kara listesine giriyor.

Kara listede yer alanların bankalar tarafından kredi alması engelleniyor ve hatta kredi kartı başvuruları dahi reddedilebiliyor. Dolayısıyla kredi borcunu veya kredi kartı borcunu 90 günden fazla ödemeyen kişilere kredi veren banka bulunmuyor.

Kara listede yer alan kişilerin kredi kullanabilmesi için veya kredi kartı alabilmesi için en az 5 yıl beklemeleri gerekiyor. Doksan gün boyunca borcunu ödemeyen borçlu ancak kara listeye girdiği günden 5 yıl sonra finansal işlemler gerçekleştirebiliyor. Fakat ne yazık ki kara listede yer alanların yanı kredi sicili bozulanların söz konusu durumu 5 yıl sonrada silinmediği için kredi kullanabilseler dahi eskisi kadar kolay kredi kullanamıyorlar.

Kara listeye girmiş olanların bankalar ile yeni bir sayfa açmasının tek yolu sicil affı gibi gözüküyor. Sicil affı ile kişilerin banka sicilleri tamamen temizlenerek her türlü bankacılık işleminden yaralanması sağlanabiliyor. Sicil affı kanun tasarısı ile gerçekleşiyor.Kara liste kara listede olanlara kredi veren bankalar sicil affı kredi sicili banka sicili kredi borcu kredi kartı borcu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?