Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan kredi kartı kullanan vatandaşlara müjdeli haber geldi. Yeni yıla girerken pek çok ürüne ve hizmete gelen zamlarla sarsılan vatandaşın bu kez yüzü gülecek. Merkez Bankası aldığı kararla; kredi kartlarında bankaların uygulayabileceği faiz oranlarının üst limitini düşürdü.

Kredi kartları ülkemizde kullanılmaya başlanmasının ardından hızla yayılan ve hemen herkesin cebine giren ödeme araçları oldu. Bu kadar yaygınlaşan ödeme araçlarının bilinçsiz kullanımı tüketicilere bazı zararlar da getirdi. Kredi kartını ödeme aracı olarak değil de, borçlanma aracı olarak gören tüketiciler ekonomik olarak sıkıntılı süreçler geçirdiler. Kredi kartlarında uygulanan yüksek faiz, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın aldığı kararla sınırlandırıldı.

Azami Faiz Oranında Büyük İndirim!

Kredi kartı faizleri, kredi kartının ekstre borcunun tamamını ödemeyen yahut asgari borcunu ödeyen vatandaşlarımızı ilgilendiriyor. Bankalar daha önce kendilerine verilen yetki dahilinde kredi kartlarına uyguladıkları faiz oranlarını yüzde 5,75’e kadar tayin edebiliyorlardı. Kredi kartı için uygulanabilecek maksimum faiz oranı 2016 yılı için bu seviyede tayin edilmişti. Bu oran 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 2,34 seviyesine indirildi.

Yeni yılda bankalar kredi kartlarında vatandaşlara gecikme zammı olarak maksimum yüzde 2,34 faiz uygulayabilecekken, akdi faiz oranı olarak ise maksimum yüzde 1,84 seviyesinde faiz uygulayabilecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kredi kartlarına uygulanacak azami faiz oranlarını 3 ayda bir belirleme ve piyasaya duyurma yetkisi var. Merkez Bankası tarafından Ocak ayından başlamak üzere uygulanması belirlenen bu faiz oranları, duruma göre 3 ayda bir güncellenebilecek.

Alınan bu karar bilhassa kredi kartını yoğun olarak kullanan ve dönem-dönem ödemelerinde aksama yaşayan vatandaşları memnun etti. Tüketicilerin, kredi kartı borçlarının gecikmeli ödemelerinde faiz ödemesi yapmalarının yanında, KKB puanlarının da olumsuz etkilendiğini unutmamaları gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.