Van’da Küf Oranını Ölçen Makine Geliştirildi

0

Emekli Profesör Fikret Nafi Çoksöyler küf oranını ölçebilen makine hakkında yaptığı açıklamada, ‘’ Bu ürün ile gıda tarım üretim ve kontrolleri teknolojisi alnında bir ilke imza atıldı. Bu ürün ile özellikle orta ve küçük ölçekli tarım işletmeleri ürettikleri ürünlerin kontrollerini kendileri yapabilecekler. Böylelikle gümrükten dönen Aflatoksin oranı yüksek ürünlerden zarar edilme olasılığı ortadan kalkacak. Özellikle fındık, incir, yer fıstığı, kırmızı biber gibi ürünlerin ülkemizde kontrol edilerek ihraç edilmesini sağlayacak’ ’dedi.

40 Yıllık Emeğin Sonucu

Çok söyler açıklamasını devamında,’’ 45 yıldır bu laboratuvarın içindeyim, 40 yıldır Aflatoksin sorunu hakkında çalışmalar yürütüyorum. İşletmeciler için oldukça nemli bir sorun olan Aflatoksin bu ürün sayesinde hem güvenli hem ucuz bir şekilde çözümlenebilir. Biz eski bir tekniği revize ederek yeniden bir sistem haline getirdik. Sonuçta Teknokent’te 40 yıldır uğraştığım Aflatoksin analiz sorununa bir çözüm bulduk’ ’dedi.

Birçok Ürün Aflatoksin ’den Dolayı Kabul Görmüyor

Çoksöyler, ‘’ Ürünümüzün adı ‘’Gıdalarda İnce Tabaka Kromotografisi ile Aflatoksin Miktarının Tayini’’ olarak belirlendi. Bu ürün sayesinde üreticilerin ürünlerinin Avrupa’dan dönme olayının önüne geçilebilir. Aflatoksin analizi Türkiye’de çok pahalı hale geldi. Bu yüzden üretici zaman zaman bu analizi yaptıramayabiliyor. Devlete gidip bir analiz yaptırıyorlar ancak bir analizle olmuyor. Ürün tamamen Türk malı, bu yüzden 100- 150 lira olan analiz maliyetini 10-15 liraya düşürüyor. Ürünün üzerinde tek bir yabancı madde yok ve tamamen Van’da üretildi. ‘’Bu ürün ile analizlerin gerçekleşmesi sonucunda Avrupa’dan geri dönüşler azalacak’’ dedi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın