Süs Tavuğu Sevgisi Zorluk Dinlemiyor

0

Kırıkkale’de yaşayan devlet memuru Fatih Aykanat, yaşadığı ilçede ‘’süs tavuğu’’ tutkusu ile tanınıyor. Balışeyh ilçesinde yaşayan Aykanat, bu tutkusu yüzünden pek çok zorluğa katlanmak zorunda kalsa da bu tutkusundan vazgeçeceğe benzemiyor.

Ailecek Hobimiz

Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesinde yaşayan ve bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışan Fatih Aykanat süs tavuklarına olan ilgisi ile şaşırtıyor. 16 yıldır tavuk besleyiciliği yaptığını söyleyen Aykanat, tavuklarına adeta gözü gibi bakıyor.

Fatih Aykanat yaptığı açıklamada, ‘’Ben süs tavuğu besleyiciliğini hobi olarak yapıyorum. Önceki yıllarda Türkiye’de fazla çeşit yoktu. O yüzden birkaç bilinen ırk ile başladık. Her geçen gün ilerledi tabi. Şimdi ailecek hobi edindik. Çocuklarımda çok seviyor. Eşimin de bu konuda çok büyük desteği var’ ’dedi.

Aykanat, ‘’ Hayvanları sevenler insanları da sever. Ben yeri geliyor hasta olanı eve alıyorum evde kutu içerisinde tedavisini yapıyorum. Evin bir kısmı tavuklar için revir gibi oluyor.  Bir dönem tavukların sayısı 500’ü bulmuştu. Bunlar Osmanlı’dan dünyaya yayılan bir ırk bir nevi tarihimize sahip çıkıyorum. Bu iş tamamen hobi süs tavukları et için ya da yumurta için beslenmez öyle bir getirisi olmaz. Ticari boyutu ile de çok ilgilenmiyorum. Zaten o kadar çok da tavuk yok elimde’ ’dedi.

Hayvanlarımı Bırakıp Gidemedim

Aykanat tavukları yüzünden tayin olduğu yere gidemediğini sözlerine eklerken, ‘’ 1999 yılında Ankara’ya tayin oldum ancak tavuklarımı bırakıp gidemedim. 10 yıl boyunca tavuklarım sebebi ile Ankara’ya gidiş geliş yaptım. Her gün 4 araç değiştirdim ancak hayvanlarımı bırakıp gidemedim. Hayvanlarım çok süslü ve rengarenk. Vakit geçirmek için güzel bir uğraş’ ’dedi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın