Eskiyen 125 Gemi Parçalanarak Ekonomiye Kazandırıldı

0

Geçen yıl çalışmalararına başlanan İzmir’in Aliağa ilçesindeki Gemi Geri Dönüşüm Bölgesinde, geri dönüşüm projesi ile dünyanın önemli donanmalarından 125 gemi parçalanarak 610 bin tonluk demir ekonomiye kazandırıldı.

Gemi Geri Dönüşüm Sanayicilerin Derneği Başkanı Adem Şimşek, geçen yıl önemli donanmalardan olan 125 gemi parçaladıklarını ve çıkan tüm hasılatın ekonomiye yarar sağlamak adına değerlendirdiklerini belirtti.

Şimşek, ”Brezilya ve Meksika Körfezi’nden 25’e yakın petrol platformunun ihalesini kazandık. Halen bölgemizde 5 platformun kesim işlemi devam ediyor.” dedi. Devamında, petrol platformları, dünyanın öbür ucundan 60-70 günlük yolculukla römorkör eşliğinde getirdiklerini söyledi.

Şimşek, görevini ve ekonomik ömrünü tamamlamış gemiler, Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Bölgesinde söküldüğünü ve 610 tonluk çıkan demir parçalarının değerlendirilmek üzere dönüşüm yapıldığını söyledi.

Önceki yıllarda dünyadaki ekonomik daralmadan, hurdaya ayrılan gemi sayısının etkilendiği için yakalanan 750 bin tonluk performansın altında kaldıklarını dile getiren Şimşek, buna rağmen son dönemde savaş gemileri ve petrol platformlarının parçalanması ile moral kazandıklarını belirtti.

2017 yılında da büyük projelerinin olduğunu söyleyen Şimşek, AB ile anlaşma yapıp, AB Gemi Geri Dönüşüm Listesine dahil olmayı ve bu gemilerin Türkiye’de sökülmesi çalışmalarını yapacaklarını kaydetti. Yeni yılda 900 bin tonluk söküm kapasitesine sahip firmalar ile 6-7 bin kişi çalıştırılarak istihdamı sağlayacaklarını da belirtti.

 

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın