Hibe Kredi Nasıl Alınır?

0

Hibe Kredi Nedir?

Ülkemizde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren ve üretim yapan girişimciler ve KOBİ’ler devlet desteğinden yararlanabiliyor. Aynı zamanda yeni iş fikirlerine sahip ve iş kurmak isteyen kişiler de hibe kredi alarak devlet desteğinden yararlanabiliyor.

Hibenin kelime anlamı taşınır veya taşınmaz malın ve mülk, para gibi şeylerin hiçbir karşılık alınmadan üçüncü kişilere verilmesidir. Hibe kredi ise üçüncü kişilere faiz bedeli alınmadan verilen kredi türüdür. Hibe krediyi Türkiye’de devlet adına KOSGEB ve İş Kur veriyor.

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Devletin üretimi arttırmak için ve işsizlik sorununu çözmek için girişimcilere verdiği destek olan hibe kredi KOSGEB tarafından veriliyor. KOSGEB hibe kredisini alabilmek için bazı şartların taşınması gerekiyor. Hibe kredi alabilmek için öncelikle KOSGEB ve İş Kur’un Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alınması gerekiyor ve eğitim sonunda uygulanan yeterlilik testinden geçilmesi gerekiyor. Daha sonrada hibe krediden yararlanabilmek için iş yeri projesi hazırlanılması gerekiyor. İş projesinin hazırlandıktan sonra ve iş yeri projesi kabul edildikten sonra hibe krediyi almak kolaylaşıyor.

İş yeri projesinin kabul edilmesinden sonra KOBİ beyannamesi ve KOBİ bilgisi dokümanı hazırlanarak faizsiz kredi olan hibe krediye başvurulabilir.

Hibe Kredi İçin Gerekli Evraklar

Hibe krediye girişimcilik sertifikası, KOBİ beyannamesi, KOBİ bilgisi dokümanı, imza sirküleri, Ticari ve Esnaf Sicil Gazetesi, Faaliyet Belgesi, İşyeri belgesi ile ilgili genel müdürlüklere gidilerek hibe kredi başvurusu yapılabilir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın