Mobilyacıların Gözü İstanbul Fuarı’nda!

0

13’üncü İSMOB (Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı) 10 Ocak’ta açılıyor. 2016 yılında gerileme kaydeden mobilya sektörünün 2017 hedefi 3 milyar dolar. 13. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı Beylikdüzü’nde açılıyor.

Fuara yabancı firmalar da dahil olmak üzere 500’ü aşkın firmanın katılacağı bildirilmektedir. Rusya ve İran’dan yoğun ilgi gören mobilya fuarına 100 ülkeden ziyaretçi gelmesi bekleniyor. İSMOB fuarı tanıtım toplantısında açıklamalar yapan MOSDER (Mobilya Sanayicileri Derneği) Başkanı İsmail Doğan, MOSDER üyelerinin pazarın yüzde 75’ine hakim olduklarını, derneğin 50 üyesinin ise ihracatın yüzde 65’ini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Sektör Ancak 2008 Yılı Seviyesinde!

İsmail Doğan mobilya sektöründe 2008 yılındaki gibi olunduğunu belirtti. 2016 yılında hedeflerinin gerisinde kaldıklarını belirten Doğan, 2017 için 3 milyar dolar hedef belirlediklerini ve bunun 700 milyon dolarını İSMOB’da gerçekleştirmek istediklerini belirtti. İsmail Doğan inşaat sektöründe KDV’nin düşürülmesinin ardından konut satışlarının arttığını fakat bu evlerin boş kaldığını dile getirdi.

Mobilya sektöründe de KDV indirimi beklediklerini belirten Doğan,  “Sektörde ciddi sıkıntılar var, 2016’da yüzde 15 büyüme bekliyorken yüzde 5- 7 büyüdük.” diye konuştu. Toplantıda TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü de kimi açıklamalarda bulundu. İlhan Ersözlü yapılan mobilya fuarı ile piyasadaki Çin ve İtalyan ağırlığını kırarak, sektörde Türkiye’yi ikinciliğe taşımak istediklerini dile getirdi.

İstanbul Mobilya Fuarı’nda birçok yabancı iş adamlarını ağırlayacaklarını belirten İlhan Ersözlü, sadece Avrupa’da değil diğer kıtalarda Türkiye’yi tanıtmaya çalıştıklarını dile getirdi. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı’na binlerce ziyaretçi gelmesinin beklendiğini belirten Ersözlü, son zamanlarda yaşanan terör olaylarından dolayı fuara katılacak olan yabancı yatırımcılardan herhangi bir iptal istemi olmadığının altını çizdi. Buna ek olarak İlhan Ersözlü mobilya fuarına Singapur, Malezya ve Sırbistan’dan da mobilya firmalarının katılacağını ve ürünlerini sergileyeceklerini bildirdi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın