Ekonomi Kairos’a Yargı Yolu Açıldı

Kairos’a Yargı Yolu Açıldı

Son Güncelleme:

Son günlerde ülke genelinde daha da popülerleşmeye başlayan ‘’Kairos’’ hakkında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca piramit satış sistemi özellikleri olduğu gerekçesi ile suç duyurunda bulunuldu.

Piramit Satış Sitemi

Kairos Teknoloji ya da Kairos Planet unvanları ile ifade edilen sistem kısa süre içerisinde toplum içerisinde kabul görmüş ve pek çok kişi sistemin işleyişi içerisine dahil olmuştu. Kısa sürede büyük paralar kazanmayı vaat etmesi ile saadet zincirine benzetilen sisteme dur demek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca suç duyurusunda bulunuldu.

Şirket 10 ay gibi kısa bir sürede 50 bin kişiden 25 milyon dolar para toplamayı başardı. Türkiye’de herhangi bir şirketi bulunmayan Kairos, network marketing, ağ pazarlama, çok katmalı pazarlama gibi isimlerle adlandırılıyor. Şirket belirli bir tutarda paket satışı yaptığı üyelerinden bilgisayarlarını günde 10 saat açık tutmalarını talep ediyor. Şirketin çalışma sistemi ve reklamının yapılması 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’nun 80’inci maddesine göre yasak.

Suç Duyurusu

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Kairos Teknoloji ya da Kairos Planet unvanları ile bilinen sistemi ülkede başlatan, yayılmasını sağlayan ya da ticari amaçla destekleyenlerin faaliyetleri denetim programına alındı.

Bakanlık yetkilileri açıklamanın devamında, şunları söylediler ‘’ Şirketin satış sisteminde, sisteme yeni kazandırılan üyelerden elde edilen gelir kira gelirinden çok daha yüksek seviyede, işleyiş incelendiğinde ürün paketlerinden kira geliri elde etmekten çok yeni üyeler kazandırma yönünde dolaylı teşvik olduğu görülüyor. Üyeler ne kadar çok kişiyi kazandırırsa o kadar çok para kazanıyor. Bu haliyle şirket sistemi bir piramit olarak ilerliyor. Sistemin alt kollarında bulunan üyelerden elde edilen gelirler üst basamaklardaki üyelere aktarılıyor ve kariyer ilerleme sağlanıyor. Gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi şeklinde oluşturulmuş tipik bir piramit yapısı görülüyor. Söz konusu şirket hakkında ve tespite ilişkin ilgililer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.’’

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,144BeğenenlerBeğen
7,236TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler