Gıdada Yeni Düzenleme

0

3 bakanlığın birleşmesi ile gıdada fiyat düşürmenin yeni yol haritası belirleniyor. Üretici örgütlerinin teşvik edilmesi ile maliyet düşürülecek. Ambalajlarda standart uygulamaya geçilecek ve soğuk hava depolarına yönelik ilave teşvikler yapılacak.

Güç Birliği Yapıyoruz

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Gıda Komitesi toplantısında yaptığı açıklamada, ‘’ Gıda ile ilgili yeni kararlar alıyoruz.  Sebze ve meyve ticaretinde üretici örgütlerin güçlendirilmesi ve lojistik tedbirlere ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verdik. Amacımız üreticilerin güçlenmesini ve birlik haline gelerek güçlerini birleştirmesini sağlamak. Üretici birliklerine teşvik mekanizmaları oluşturulması için Maliye Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte ortak çalışma yapacağız. Birliklerin bu pazarın içinde yeni hallerde, pazarlarda, perakendecilerin içinde yer almaları için güçlendirici çalışmalar yapacağız. Tarım Bakanlığı ile Erken Uyarı Sistemi kurma noktasında, meyve ve sebze fiyatlarının arzı konusunda çalışmaları birlikte yürütüyoruz’ ’dedi.

Üretimde Finansman Sağlayıp Hasatta İpotek Uyguluyorlar

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci açıklamasının devamında, ‘’ Meyve ve sebze fiyatlarındaki oynaklığın fazla olması ve fiyat aralığı makasının açık olması üretici ve tüketicileri yakından ilgilendiriyor. Enflasyona etkileri ile de ekonomi yönetimini ilgilendiriyor. Ülkemizde ekilebilir alanlar kısıtlı ve üreticilerimizde küçük üretici olduğu için birtakım aracılara ihtiyaç duyuluyor. Ancak iş adamı ya da tüccar olarak isimlendirilen bu kişiler daha üretim olmadan üreticileri bir nevi finanse ediyorlar ve başka bir deyiş ile hasat mevsiminde ürünlere ipotek koyuyorlar. Üreticide üretim döneminde parayı aldığı için başka bir alternatif yol bulamıyor’ ’dedi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın