Ekonomi Eskişehir'de Köye Dönüş Projesi

Eskişehir’de Köye Dönüş Projesi

Son Güncelleme:

Eskişehir valisi Azmi Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ek hizmet binasında yapılan törende, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan genç çiftçi hibe programı bünyesinde şehirde hak sahibi 143 çiftçiden 77 sinin büyükbaş hayvancılığı alanında destek aldığını dile getirdi.

Büyük baş hayvanların Uruguay’dan getirildiğini açıklayan Çelik, “Bütün çiftçilerimize 6 adet olmak üzere toplam 462 adet düvelerin dağıtımı töreni için toplandık. Bu ve ile ilimizde 4 milyon 300 bin liralık destekte bulunmuş olacağız.” dedi. Böylece Eskişehir de hayvancılık kapasitesini arttıracaklarını da dile getirdi.

143 çiftçiden 108’inin kadın olması bizleri ayrı sevindirdi diyen vali Çelik “Ülkemize ve şehrimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Salih, Söğüt de yapılan bu desteğin, kırsal kesimdeki gelirin yükselmesine, sanayi entegrasyonun sağlanması, en önemlisi iş istihdamının sağlanmasına sebep olacaktır dedi. Sözlerine devam eden Söğüt, “Bakanlığın kırsal kalkınma desteklemeleri uygulamaya koyduğunu ve artık herkesin istihdam için köye dönüş yapacak.” Şeklinde konuştu.

Bu desteğin diğer adı, “köye dönüş projesi” olarak da adlandırılabilir. Söğüt’ün söylemi ile bu proje köyden göçü önleyip, geri dönüşü sağlayacaktır.

Söğüt, bu desteği almak için 18- 40 yaş aralığında, okur- yazar olmaları ve eğitime örgün devam ediyor olmamaları gerektiği şartlarını söylüyor.

Ülkemizde çiftçileri kalkındırmak adına yapılan bu projede, kadınlarında yer alması mutluluk verici. Törene damgasını vuran kadınlar, tüm Türkiye’de bayanlarında her işi yapabileceklerini gösterdiler. Törende bulunan Pınar ve Aslı kardeşler, ”Ülkemizde çiftçiliği devam ettirebilmek ve kalkındırmak için kadın erkek elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” şeklinde konuştular. 

Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın