27 Mayıs Çarşamba 2020
Ana Sayfa Ekonomi Ekonomi Analistlerine Göre Donald Trump Tehlikesi Yeterince İyi Okunamıyor!

Ekonomi Analistlerine Göre Donald Trump Tehlikesi Yeterince İyi Okunamıyor!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimi neredeyse 2016 yılının tamamına damga vurdu. Parti içinde başlayan aday olma rekabeti, ardından başkanlık yarışıyla devam etti. Bütün yarışlardan sürpriz şekilde galip çıkan Donald Trump 8 Kasım’daki ABD Başkanlık seçimini de az bir farkla kazanmayı başardı.

Geçtiğimiz yılın başında Cumhuriyetçiler ve Demokratlar kendi adaylarını belirlemek adına yola çıktılar. İki parti içerisinde de yoğun bir rekabet yaşandı. Demokratlar adaylarını nispeten kolay belirlediler. ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın eşi ve ABD eski Dışişleri Bakanı olan Hillary Clinton Demokratların aday adayları arasından sıyrılarak yarışta öne çıktı.

Cumhuriyetçiler arasında ise sürpriz şansı verilen Donald Trump önce partisindeki seçimi kazandı, ardından da ABD Başkanlığı seçiminden galip çıktı. Başkanlık seçimi sürecinde popülist söylemleri ile dikkat çeken Trump; vergileri düşüreceğini, altyapı yatırımlarını artıracağını, Çin ile ticareti sınırlayacağını, Meksika sınırına duvar öreceğini ve uluslararası anlaşmaları iptal edeceğini vadetti. Analistlere göre Trump vaatlerini gerçekleştirmeye kalkarsa global çapta bir kriz bizi bekliyor.

2. Dünya Savaşı’ndan Bu Yana En Zorlu Dönem Bizi Bekliyor!

Donald Trump’ın daha önce hiçbir kamu tecrübesinin bulunmadığına dikkat çeken uzmanlar, piyasalardaki bahar havasına şaşırıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin şirket gibi yönetilemeyeceğini vurgulayan ABD’nin Hazine eski Bakanı Lawrance Summers; 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en zorlu dönemin bizleri beklediğini iddia etti.

2017 yılında belki kısa vadeli olarak ekonomik rahatlama yaşanabileceğini deklare eden Summers, bu durumun yanıltıcı olacağına vurgu yaptı. Yatırımcıların uzun vadeli riskleri gözden kaçırdığına dikkat çeken Hazine eski Bakanı Summers, piyasalarda oluşan havanın doğru olmadığının ve geleceğin yanlış yorumlandığının altını çizdi. Summers’a göre Trump vaat ettiği projeleri hayata koymaya kalkarsa global çapta derin bir kriz bizleri bekliyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,713BeğenenlerBeğen
11,319TakipçilerTakip Et
19TakipçilerTakip Et
2,447TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler