ABD’de Tüm Zamanların Otomobil Satış Rekoru Kırıldı!

0

Amerika Birleşik Devletleri 2016 yılını gayet hareketli geçirdi. Başkanlık seçim süreci, kampanyalar derken başkanlık seçimi ile ülke gündemdeki yerini hiç kaybetmedi. Ekonomik olarak da sıkıntılı bir sürece girdiği düşünülen ABD, bunun aksine hemen her hafta olumlu mali tablolarla kamuoyuna yansıdı.

Bilhassa 2016 yılının son çeyreğinde ABD’nin ekonomik verilerinde yaşanan gözle görülür gelişme, bazı ekonomistler tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor. Zira Donald Trump’ın gelmesiyle ekonominin kötüye gideceği kanısı hakim ve piyasaların bu durumun tedirginliğini yaşamaması dikkat çekici bulunuyor.

Tüm bu gelişmelerin ortasında ABD pek çok alanda ekonomik iyileşmesini sürdürüyor. Yapılan açıklamaya göre 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan otomobil sayısı belli oldu. 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde 17 milyon 550 bin araç satıldığı kayıtlara geçti. Bu rakam, ABD’nin tarihinde yakaladığı en yüksek seviye konumunda.

Geçen Seneye Göre Artış 80 Bin Araç!

ABD otomotiv sektörü 2008 global krizin ardından her yıl büyümeye devam ediyor. Son 8 yılda kesintisiz büyüyen sektör; geçen yıl 17 milyon 470 bin araç satarak tarihi rekor kırmıştı. Bu yıl rekor tazeleyen ABD otomotiv sektörü yüzde yarımlık artışla satış rakamını 80 bin dolayında artırdı ve 17 milyon 550 bin noktasına çıkardı.

Nissan ABD otomotiv sektöründe yüzdesel olarak araç satışını en çok artıran marka oldu. Yıl boyunca 1 milyon 500 bin satış rakamına ulaşan marka için bu bir rekor. Honda’nın satışları yüzde 3, Hyundai’nin satışları yüzde 2 ve Ford’un satışları ise yüzde 2 dolayında artarken; bazı markaların satışlarında ise gerilemeler yaşandı.

ABD’de 20 milyar dolarlık tarihi ceza alan Volkswagen’in satışları yüzde 8, Toyota’nın satışları yüzde 2 ve General Motors’un satışları da yüzde 1,4 dolayında düşüş kaydetti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın