Sigara Yasağında Büyük Değişiklik

0

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigara hakkında yeni düzenlemelerin yapıldığını belirtti. Akdağ, sigara içme oranının yüzde 31’den yüzde 26’lara düştüğünü ancak gençlerde sigara içme oranlarında artış yaşandığını söyledi.

Yeni Düzenleme

Sağlık Bakanı Recep Akdağ sigara ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘’ Lokanta, restoran, pastane gibi yerlerin önünde kapalı yerler yapılabiliyor, ‘’yanları açık’’ alan olduğu için sigara içilebiliyor. Üstü kapalı olan, tek bir tarafında bile duvar bulunan alanlar bundan sonra kapalı alan olarak kabul edilecek. Materyalin ne olduğunun bir önemi yok. Alan kapatma cam ile dahi yapılmış olsa kapalı alan sayılacak. Ülkemizde sigara içme oranları yüzde 31’den yüzde 26’lara kadar düştü ancak gençlerde sigara içme oranında artış yaşandı.2017 yılında sağlıklı yaşamı teşvik etmek için ülke programlarını daha da belirgin hale getireceğiz. Bu kapsamda tütün ve tütün mamulleri ile mücadele kapsamında önemli adımlar atmaya devam edeceğiz’’ dedi.

Akdağ, özellikle gençlerin sigaradan vazgeçmesi için medya kapmayanlarına ağırlık verileceğini ve kapalı alanlarda sigara yasağının çok sıkı bir şekilde takip edileceğini söyledi.

Paketler Dolaba Geçiyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ açıklamasının devamında, ‘’ Bu dönemde sigaradan vazgeçirmek için iki farklı iş daha yapacağız. Marketlerde sigara paketleri dışarıdan görünmeyecek şekilde kapalı dolaplarda bulundurulacak, paketlerde marka belli olmayacak paketin her yerinde uyarılar yer alacak’ ’dedi.

Yasak Olan Yerler

2015-2018 Tütünle Mücadele Eylem Planı’na göre, şu anda çocukların faydalandığı tüm açık alanlar, spor yapılan aletli egzersiz alanları, yürüyüş yolları, otobüs terminali, havaalanı, alışveriş merkezi, tiyatro, sinema, tren garı, sağlık kurum ve kuruluşu gibi insanların yoğun olduğu yerlerin giriş kaplarına 5 metre mesafede sigara içilmesi yasak.

Kamu kurum ve kuruşlarında ise açık alanların sadece yüzde 30’unda sigara içilmesine izin veriliyor. Aynı kurumlarda sigara içme alanlarının giriş kapısının 10 metre uzağında bulunması kuralı uygulanıyor.

Üniversiteler için ise Dumansız Kampüs uygulamalarının yaygınlaştırılması çalışmaları yoğun bir şekilde devam ettiriliyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın