İştira Kredisi Nedir?

İştira Kredisi Nedir?

Ticari faaliyette bulunan kişiler vadeli satış işlemlerini çek veya senet kullanarak yapmayı tercih ediyor. Söz konusu çek ve senetlerin vadesi gelmeden yaşanan nakit sıkıntısında çek ve senetleri kırdırma işlemi yapılabiliyor. Peki, çek ve senet kırdırma işlemi olan iştira kredisi nedir?İştira Kredisi

Çek ve senet kullanılarak vadeli satın alma işlemi kredi kartı kullanılarak yapılan vadeli alışverişler kadar sık tercih ediliyor. Fakat çek ve senetlerin vadesinin fazla olması ve acil nakit ihtiyacı nedeni ile kişiler çek ve senet kırdırma işlemi yapabiliyor. Bu gibi durumlarda faktöring şirketlerine başvurulacağı gibi bankalardan iştirak kredisi de alınabilir.

İştira kredisi vadesi gelmemiş ve ödeme yeri belediye sınırları dışında olan çek ve senetlerin tahsil edilmesini sağlayan bir kredi türüdür. İştira kredisi nakdi kredi türüne girmektedir. İştirak kredisi aslında faktöring şirketlerinin çek kırma işlemine benzer.

İştira kredisini kullanabilmek için ticari faaliyette bulunuyor olmak gerekiyor. Yani iştira kredisi ticari faaliyette bulunan tüzel veya gerçek kişilere özel bir kredilendirme türüdür. Bunula birlikte iştira kredisini kısa vadeli de diyebiliriz. Çünkü iştira kredisi vadesi 7 gün ile 1 yıl arasındadır.

İştira Kredisi Nasıl Alınır?

İştira kredisi alabilmek için iştira kredisi alabileceğiniz bir bankaya iştira kredisi limit başvurusu yapmanız gerekiyor. Daha sonra kabul edilen limit çerçevesinde söz konusu çek veya senetle bankaya giderek iştira kredisini alabilirsiniz.

İştira Kredisi Masrafları Nelerdir?

İştira kredisi kullanılması halinde bankalara çek ve senedin vadesine göre belirlenen faiz ve komisyon ücreti ödenir. Bununla birlikte bankalara kredi kullanımı halinde tahakkuk eden BSMV ve KKDF vergileri ödenir. İştirak kredisi kapsamında ödenmesi gereken masraflar çek veya senet tutarından düşülür ve kalan tutar krediyi kullanana ödenir.

 iştira kredisi iştira kredisi nedir iştira kredisi masrafları iştira kredisi vadesi iştira kredisi nasıl alınır çek kırdırma senet kırdırma faktöring
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?