Ana SayfaKOBİİştira Kredisi Nedir?

İştira Kredisi Nedir?

-

İştira Kredisi

Çek ve senet kullanılarak vadeli satın alma işlemi kredi kartı kullanılarak yapılan vadeli alışverişler kadar sık tercih ediliyor. Fakat çek ve senetlerin vadesinin fazla olması ve acil nakit ihtiyacı nedeni ile kişiler çek ve senet kırdırma işlemi yapabiliyor. Bu gibi durumlarda faktöring şirketlerine başvurulacağı gibi bankalardan iştirak kredisi de alınabilir.

İştira kredisi vadesi gelmemiş ve ödeme yeri belediye sınırları dışında olan çek ve senetlerin tahsil edilmesini sağlayan bir kredi türüdür. İştira kredisi nakdi kredi türüne girmektedir. İştirak kredisi aslında faktöring şirketlerinin çek kırma işlemine benzer.

İştira kredisini kullanabilmek için ticari faaliyette bulunuyor olmak gerekiyor. Yani iştira kredisi ticari faaliyette bulunan tüzel veya gerçek kişilere özel bir kredilendirme türüdür. Bunula birlikte iştira kredisini kısa vadeli de diyebiliriz. Çünkü iştira kredisi vadesi 7 gün ile 1 yıl arasındadır.

İştira Kredisi Nasıl Alınır?

İştira kredisi alabilmek için iştira kredisi alabileceğiniz bir bankaya iştira kredisi limit başvurusu yapmanız gerekiyor. Daha sonra kabul edilen limit çerçevesinde söz konusu çek veya senetle bankaya giderek iştira kredisini alabilirsiniz.

İştira Kredisi Masrafları Nelerdir?

İştira kredisi kullanılması halinde bankalara çek ve senedin vadesine göre belirlenen faiz ve komisyon ücreti ödenir. Bununla birlikte bankalara kredi kullanımı halinde tahakkuk eden BSMV ve KKDF vergileri ödenir. İştirak kredisi kapsamında ödenmesi gereken masraflar çek veya senet tutarından düşülür ve kalan tutar krediyi kullanana ödenir.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,360TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol