Altınınızı “Altın Hesabı’nızda Saklayın” Çağrısı Geldi!

0

USTEK Genel Başkanı Şükrü Özek, elinde altın olan ve ekonomiye katkı sağlamak isteyen vatandaşa, altınlarını yastık altında değil, bankaların altın hesabında tutmaları gerektiğini belitti.

Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçim dönemi sıralarında doların değeri katlanmaya başladı. Doların artan değerine karşın hızla değer kaybeden Türk Lirası’nın değerini koruma adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da çağrısıyla hem vatandaş hem de devlet/ özel kurumlar dolar bozdurma yoluna gittiler. Ellerindeki dövizi Türk Lirası’na çeviren halk, birikimini daha güvenli bir yatırım olan altına yatırmıştır.

Altın Atıl Duruyor!

Döviz olarak bankalarda tutulan para ile vatandaş altın alınca piyasada ekonomiye katkı sağlayan para da azalma görülmüştür. Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Kültürel İlişkiler İşbirliği (USTEK) Genel Başkanı Şükrü Özek vatandaşın yastık altı altınlarını bankaların altın hesabına yatırmaları gerektiğini bildirdi.

Yastık altında tutulan altının finansal açıdan yok hükmünde olduğunu belirten Şükrü Özek, “Elinde altın bulunduran vatandaşlar bu altınları bankaların altın hesabına yatırmalı.” dedi. Ayrıca Şükrü Özek ev yahut iş yeri gibi alanda tutulan altının güvenlik açısından da doğru olmadığını dile getirdi.

Açıklamasında dış güçlerin Türkiye’yi ekonomik açıdan darboğaza sürüklemeye çalıştıklarını belirten Özek, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından vatandaşın ülkesine sahip çıkması ile dünyaya örnek olduğu ve şimdi ekonomik açıdan yapılan bu oyunu da bozacağını dile getirdi. USTEK Genel Başkanı Şükrü Özek yastık altı altınların ekonomiye ve mili paranın değer kazanmasına hiç bir katkısı olmadığını vurgulayarak, “Yastık altı altınların ekonomik sisteme dahil edilmesi kaçınılmazdır.” ifadelerini kullandı.

Sahip olduğu altınlarla ülke ekonomisine ve Türk Lirası’nın değer kazanmasına katkı sağlamak isteyen vatandaşın elindeki altınları finansal sisteme dahil etmeleri gerektiğini dile getirdi. “Yastık altında tutulan altın finans sisteminde yok hükmündedir.” dedi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın