Ana SayfaGündemTrump Otomotiv Firmalarına Eleştirilerine Devam Ediyor: Yeni Hedef Toyota!

Trump Otomotiv Firmalarına Eleştirilerine Devam Ediyor: Yeni Hedef Toyota!
T

-

Donald Trump aykırı söylemleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde eleştirilerine General Motors ile başlayan Trump, ardından Ford’u hedef almıştı. Otomotiv firmalarına eleştirilerine aynı hızla devam eden Trump’ın yeni hedefi Toyota oldu.

Ford, açıkladığı kısa ve orta vadeli planlarında; Meksika’ya 1 milyar 600 milyon dolarlık yatırım yapma kararı aldığını deklare etmişti. Meksika’da fabrika kurarak üretim yapmak için çalışmalarına hız veren Ford’a, 20 Ocak’ta Beyaz Saray’a çıkacak olan Trump’tan uyarı gelmişti. Trump’ın, fabrikalarını ya ABD içerisinde açması gerektiğini ya da çok daha yüksek oranda sınır vergisi ödemesi gerektiğini belirtmesi üzerine Ford, Meksika’ya yapacağı yatırımdan vazgeçtiğini açıklamıştı.

Ford’un Meksika’ya yatırım yapma kararı almasında ucuz iş gücü ve esnek vergi sistemi önemli rol oynuyordu. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin müstakbel başkanından gelen uyarı niteliğindeki açıklama, şirket yetkililerini endişelendirdi. Bundan önce de General Motors’a benzer bir şekilde uyarı açıklaması yapan Trump’ın beyanatlarından Toyota da nasibini aldı.

Trump Uyardı Şirket Yüzde 1 Değer Kaybetti!

Tıpkı Ford gibi Toyota da Meksika’da fabrika kurarak araç üretmek ve bunu ABD’de satmak niyetindeydi. Bununla ilgili çalışmalarını sürdüren Toyota’ya Trump’tan uyarı geldi. Kişisel twitter hesabından açıklama yapan Trump; Toyota’yı hedef aldığı twitinde fabrikanın ABD içerisinde kurulması ya da daha yüksek sınır vergisi ödenmesini istedi.

Donald Trump’ın twitterdan yaptığı uyarı, Toyota’nın hisselerinde yüzde 1’lik kayba neden oldu. Donald Trump başkanlık seçimi kampanya sürecinden bu yana ilginç söylemleriyle dikkat çekerken; Amerikan toplumu bu konuda ikiye bölünmüş görünüyor. Bir grup Trump’ı destekleyerek diğer ülkelere ve yabancı şirketlere taviz verilmemesini isterken, bir diğer grup ise serbest piyasa ekonomisinin ABD’nin temeli olduğunu ve bu durumun değiştirilemeyeceğini savunuyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol