Çıraklık Eğitiminde Değişiklikler!

0

Sivas (SESOB) Başkanı Beşir Köksal 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda bazı değişikliklere gidildiğini ve bu değişimin çıraklarla esnaf üzerinde olumlu etkiler yapacağını ifade etti.

Beşir Köksal yapmış olduğu yazılı açıklamaya göre, piyasada yaşanmış olan kalifiye eleman sıkıntısı en başta olmak üzere, çıraklık eğitiminin zorlunlu bir kapsama alınması, meslek hastalığı, kalfalara iş kazası, çıraklık sisteminde eğitim görenlere devlet tarafından destek sağlanması hususlarını tüm platformlarda belirttiklerini ve teşkilatın girişimleri sonucunda yapılan taleplere kanunda yer verilerek hayata geçirildiğinin müjdesini verdi.

Çıraklık Zorunlu Eğitim Kpsamına Alındı

Yapılmış olan yeni düzenlemeye göre, çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınmış olmasıyla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yürütülecektir. Merkezi eğitim merkezlerine kayıt yaptıracak olan öğrenciler, bakanlık tarafından belirlenen fark derslerini vermek şartıyla veya ustalık belgelerini aldıktan sonra açıköğretim lisesi kanalıyla bitirmeleri gerekmektedir.

Mevcut durumda çıraklık eğitimine devam eden öğrenciler mevcut programlar ve mevzuata göre öğrenimlerini tamamlamış olacaklar. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın