Araç Tescilinde Yeni Düzenleme

0

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen Araç tescil işlemlerinin resmî gazetede yayınlanan KHK ile Türkiye Noterler Birliği koordinesinde bulunan noterliklere devredilmesine karar verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Alınıyor

Resmî gazetenin mükerrer sayısında yayınlanan bilgilere göre araç tescil işlemlerinde değişiklik yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen araç tescil hizmetlerine ilişkin işlemler, Emniyet Müdürlüğü’nce Türkiye Noterler Birliği koordinesinde bulunan noterliklere devredilebilecek. Resmî gazetede yayınlanan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ek madde eklendi.

Bilgiler Paylaşılacak

Yapılan bu değişiklik ile beraber Araç sicil ve tescil sistemi veri tabanı Türkiye Noterler Birliğince tutulacak, sistemin yönetimi ve güvenliği de kurum tarafından karşılanacak.  Veri tabanındaki bilgiler anlık olarak Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaşıma açılacak.  İşlemler esnasında alınacak ücreti ve araç tescil işlemlerine ilişkin iş ve işlemleri, ilgili 3 bakanlığın müştereken çıkardığı yönetmelik belirleyecek. Devir işlemleri gerçekleşinceye kadar sistem mevcut halinde devam edecek.

Belgelerde Gizlilik Uygulanacak

Araç sicilleri ve sicillere dayanak olan belgeler gizli tutulacak. Yetkisi ve sorumluluğu olmayan kişiler tarafından görülüp incelenemeyecek. Mahkemeler ise bu hükmün dışında bir işlem yürütebilecek. Bilgileri işleyen görevliler ve araç kayıtlarından faydalanan diğer görevliler de gizliliğe uymak zorundalar. Devre ilişkin öngörülen hükümler istihbaratı gizlilik ya da güvenlik gerektiren hizmetlerde kullanılan araçlar için gerçekleştirilen tescil işlemi, belge ve plakalarını verme ve sivil plaka işlemleri için uygulanmayacak.

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version