Ana SayfaBirikim & YatırımAltın Hesabı Nedir?

Altın Hesabı Nedir?
A

-

Altın Hesabı

Finansal sektörler hakkında fazla bir bilgisi olamayanların veya finansal sektörlerde yatırım yapabilecek zamanı olmayanlar banka çatısı altında tasarruflarını yatırıma çevirmeyi tercih ediyorlar. Bankalar da kişilere birikimlerini değerlendirebilecekleri çeşitli yatırım araçları sunuyor. Bankaların tasarruf sahiplerine sunduğu yatırım seçenekleri arasında altın hesabı da yer alıyor.

Altın hesabı, yatırımcıların altın tasarrufu yapabilmeleri için bankalar tarafından açılan hesap türüdür. Altın hesabı fiziki altın ile açılabileceği gibi para kullanılarak da açılabiliyor. Altın mevduat hesabı ile kuyum olarak kabul edilen platin, gümüş, cumhuriyet, çeyrek ve işlenmiş altın kullanılarak tasarruf yapılabilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açabilmek için bankaların altın eksperi bulundurduğu gün ve saatlerde elinizdeki altınlar ile banka şubelerine gitmeniz gerekiyor. Altınlarınız eksper tarafından incelenerek eksperin verdiği değer karşılığında altın hesabı açılır.

Bankalar tek çeşit altın hesabı kullanıma sunmuyor. İstenilmesi halinde altın fiyatlarına bağlı altın fon hesapları, altın birikim hesabı, altın tasarruf hesabı açılabilir.

Altın Hesabının Avantajları Nelerdir?

Bankalarda altın hesabı açılması ile kişiler hem altın birikimi yapmış oluyorlar hem de faiz geliri elde edebiliyorlar. Ayrıca kişiler altınlarını altın hesabına yatırarak çalınma, ayar kaybı, yıpranma gibi sorunlarla da karşı karşıya kalmıyor. Bununla birlikte altın hesabı kapsamında bankalar kasa hizmet bedeli de almıyor.

Fakat altın hesabının dezavantajları da bulunuyor. Altın hesabı kapsamında yatırımcılar altın fiyatlarındaki dalgalanmalardan etkilendikleri için zarar edebiliyorlar. Ayrıca altın hesabı üzerinde kişiler ancak mesai saatleri içerisinde işlem yapabiliyor. Dolayısıyla altın hesabındaki birikim istendiği zaman paraya çevrilemiyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol