Advert Advert Advert

BES Ne Kadar Kazandıracak?

BES Ne Kadar Kazandıracak?
BES Ne Kadar Kazandıracak? -

2017 yılı itibari ile uygulama geçilen BES’nde çalışanlar yatırdıkları tutar üzerinden birikim yapıp maaş sahibi olabilecekler. Sisteme 45 yaşın altındaki çalışanlar dahil olabiliyor.

2017’nin başlaması ile uygulamaya geçilen çalışanlara ikinci emeklilik sağlayan BES süreci için binden fazla çalışanı olan ve 45 yaş altındaki personelin maaşından kesintiler yapılmaya başlandı. Sisteme ilerleyen zamanda kamu personeli ile birlikte 2019 yılına kadar tüm çalışanların dahil olması planlanıyor.

Kim Ne Kadar Alacak?

Sistemde kalanlar devlet desteğinden faydalanma imkânı kazanacak ve emeklilikte devletin verdiği maaşın yanında ikinci bir emekli maaşı alabilecek. Kişilerin alacağı maaş çalıştıkları dönemde yatırdıkları pirime göre belirlenecek. Örneğin; 18 yaşında BES (Bireysel Emeklilik Sistemi)’e dahil olan ve aylık olarak 200 prim yatıran kişiye devlet yüzde 25 katkı yapacak (50 lira). Bu kişi 56 yaşında emekli olduğu taktirde 1.989 lira maaş alabilecek. Bu maaşa 1000 liralık ek ödeme ve emeklilikte biriken paranın yüzde 5’i kadar tutar daha eklenecek. Böylelikle 18 yaşında aylık 200 lira ile BES’e dahil olan kişinin toplam birikimi 385 bin 658 liraya ulaşmış olacak. Ek yüzde 5 ile bu tutar 405 bin lira olacak. Eğer kişi 18 yaşında dahil olduğu BES sistemine aylık 100 lira yatırır ise devletin verdiği yüzde 25’lik katkı payı ile 56 yaşında emekli olduğunda 10 yıl boyunca aylık 1200 lira maaş elde edebilecek. Bu kişinin toplam birikimi 95 bin lira yüzde 5’lik katkı ile de 99 bin lira olacak.

Alt Limit 53 Türk Lirası

BES’ e dahil olan çalışanlar için uygulanacak altı limit çalışanın esas kazançlarından yüzde 3 oranında hesaplanacak. Yani en düşük maaşın asgari ücret olduğunu düşünürsek bu rakam aylık 53,32 lira olacak. Çalışan istediği taktirde tutarın arttırılmasını talep edebilecek. Bu durumda otomatik katılıma ilişkin emeklilik sözleşmesindeki tutardan daha yüksek bir tutar talep edilecek.

Devlet Katkısı

BES’e dahil olanlara devlet desteği yüzde 25 ile kısıtlı kalmayacak. Çalışan cayma hakkını kullanmayı tercih ettiğinde sisteme girişte 1000 TL devlet katkısı uygulanacak. Çalışanlar emeklilik hakkını kullanmayı tercih ederse birikmiş en az 10 yıllık maaş kapsamında alanlara birikimin yüzde 5’i oranında ek devlet katkısı verilecek.

BES cayma hakkı ek devlet katkısı ikinci bir emekli maaşı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!