Ana SayfaEkonomiYapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın 2017 Yılından Umutlu!

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın 2017 Yılından Umutlu!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın önümüzdeki yıl için piyasalara ilişkin yorumlarında, bankacılık dahil olmak üzere tüm sektörlerde dalgalanmanın azalacağını ve daha verimli bir sene olabileceğini dile getirdi.

Genel Müdür Faik Açıkalın 2016 yılını değerlendiren ve 2017 için beklentilerini belirten bir açıklama yaptı. Açıkalın, 2016 yılında gelişmiş ülkelerin düşük faiz ortamını yaratması ve FED’in (Amerikan Merkez Bankası) de 2016 yılında faiz artırımı düşüncesi konusunda ılımlı olması, gelişmekte olan ülkelere para akışını artırdığını belirtti.

Bankacılık Sektörü Gelişimini Sürdürecek!

Bunun yanı sıra 2016’nın son 3 ayında küresel çapta gelişmelerden ve FED’in faiz artırımı kararının ardından Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerden para çıkışının ve söz konusu ülkelerin para birimlerindeki dalgalanmanın arttığını söyleyen Faik Açıkalın, bunlara rağmen bankacılık sektörünün büyüdüğünü dile getirdi.

Genel Müdür Faik Açıkalın 2016 yılı Ekim ayında bankacılık sektöründeki karlılığın, 2015’in aynı ayına göre yaklaşık yüzde 50 attığını vurguladı. 2017 yılında bankacılık ve diğer sektörlerin daha kararlı bir yapı içerisinde olacağını, dalgalanmanın azalacağını vurgulayan Açıkalın, son yıllarda uygulanan ve sektörlerin karlılığını olumsuz etkileyen ekonomik stratejilerin hafiflemesi ile 2016’da karlılığın artış gösterdiğini dile getirdi.

Sermayenin doğru ve etkin kullanımının önemine değinen Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, bankaların verimlerini ve kar oranlarını artırabilmek için kalitelerinden ödün vermeden gider yönetimine ağırlık vermeleri gerektiğini belirtti. Buna ek olarak Açıkalın, bankacılık sektörün 2016’daki büyümesinin önümüzdeki yıllarda da devam edebilmesi için bankaların etkin kalitesinin sürdürülmesi, kredi büyümesi ve fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesi gibi faaliyetlerde bunulması gerektiğini söyledi.

Genel manada 2017 yılından umutlu olduğunu belirten Açıkalın, ülke olarak yeniden büyüme rakamlarının yukarıya çekilebileceği bir yıl olmasını beklediklerini ve bunu yapmak için çok çalışmak gerektiğini vurguladı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.