2017 Yılında Girişimciye Büyük Destek Geliyor!

0

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek girişimciye destek müjdesi verdi. Şimşek, girişimciye destek ve gençleri girişimciliğe teşvik amacı ile 2017’de 3 milyar Türk Lirası civarında finansman kaynağı oluşturulacağını belirtti.

Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada 2016 yılının girişimcilik ve girişimciliğe sağlanan likidite açısından verimli bir yıl olduğunu belirterek, Hazine Müsteşarlığı’nın ilk kez 2016 yılında girişimciliği desteklemek adına üst fonlara ortak olduğunu ve kaynak yarattığını vurguladı. Bu kapsamda Hazine Müsteşarlığı’nın Avrupa Yatırım Fonu’nun oluşturduğu üst fona 60 milyon Euro katkı sağlayacağını dile getiren Mehmet Şimşek, sistemin kurgusu gereği yatırım hacminin asgari 400 milyon Euro olduğu lakin bu rakamın çok üstünde beklentiye sahip olduklarını söyledi.

Yabancı Yatırımcıdan Taahhüt Alındı!

Söz konusu üst fonun kurulması ile birlikte yabancı yatırımcı ülkemize gelmez önyargısının yıkıldığını belirten Şimşek, şimdiden 3 yabancı yatırımcıdan 300 milyon Euro’luk taahhüt alındığını bildirdi. Ayrıca 2016 yılında da yabancı yatırımcının girişim sermayesi yatırımlarında Türkiye’yi seçtiğini ve 2016 yılının birçok yeniliğin hayat bulduğu bir yıl olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2017 yılında da girişimcilik eko sisteminin gelişmesi için projelerin artan ivme ile ilerleyeceğini dile getirerek, mevcut durumla yetinmeyeceklerini, var olan araçların hacminin artırılması ve yeni uygulamaların hayata geçirilmesi konusunda çalışıldığını belirtti. Şimşek, önümüzdeki zamanlarda Hazinenin, oluşturulan üst fonun yanı sıra fonlara da doğrudan kaynak aktarması için fırsat oluşturulacağını dile getirdi. Bu sayede girişimcilik eko sisteminin gelişmesi için yatırımların artacağını ve söz konusu kültürün yatırımcılarda oluşacağını dile getiren Mehmet Şimşek, yatırımcıların doğruda girişim sermayesi fonlarına kaynak taahhüt edilmesini planladıklarını söyledi.

Mehmet Şimşek faizsiz likiditenin önemli bir aracı olan girişim sermayesi fonlarının Türkiye’de yatırımlarını artırmaları ve sadece belirli kitle ve çevrelere yoğunlaşmamaları için çalışmalar yapılacağını dile getirdi. Bu sayede reel ekonomik göstergelerde iyileşme beklendiği vurgulanıyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın