Yerli ve Yenilenebilir Enerjiden Elde Ettiğimiz Elektrik Toplam Elektrik Üretiminin Yarısına Dayandı!

0

2016 yılında elektrik üretiminin yarısı yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından yapıldı. 2016 yılında yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan enerji 2015 yılına göre yüzde 4,6 artış gösterdi.

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı günden güne artmakta. 2016 yılında üretilen 270 milyar kilovatsaat elektriğin 132 milyar kilovatsaatlik kısmı yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmiştir. 2015 yılı verilerine göre toplam elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 44,2 civarında iken 2016 yılında yüzde 48,8 seviyelerine çıkmıştır.

Her Geçen Yıl Artmaya Devam Ediyor!

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş’den (EPİAŞ) derlenen verilere göre 2016 yılında yaklaşık 270 milyar kilovatsaat elektrik üretimi gerçekleştirilmiştir. 270 milyar kilovatsaatlik elektrik üretiminin yaklaşık 70 milyar kilovat saati doğalgazdan karşılanırken; takribi 47 milyar kilovatsaatlik kısmı ise ithal kömürden elde edilmiştir. Bahse konu verilere göre elektrik üretiminde doğalgazın payı yüzde 33 civarında iken, ithal kömürün payı ise yüzde 17,2 civarındadır.

Elektrik üretiminde yaklaşık yüzde 14’lük bir dilime sahip olan linyit ile üretilen enerji ise 38 milyar kilovatsaat civarındadır. Enerji üretiminde yenilebilir enerji kaynaklarının payına bakıldığında ise, 2016 yılında akarsu ve barajlardan 67 milyar kilovatsaat elektrik üretilmiş olup, toplam elektrik üretimi içerisinde akarsu ve barajlardan elde edilen elektrik yaklaşık yüzde 25 seviyelerinde bir pay edinmiştir. Bunun yanı sıra rüzgar santrallerinden üretilen elektrik 15,5 milyar kilovatsaat civarında olup toplan enerji üretimindeki payı ise yüzde 5,7 olmuştur.

Jeotermal, güneş, biyokütle, taş kömürü, asfaltit, fuel oil ile sağlanan toplam enerji 12 milyar kilovatsaat olup, toplam elektrik üretimi içerisindeki payı yüzde 4,5 civarındadır. Söz konusu verilere bakıldığında 2015’te elektrik üretimindeki payı yüzde 44,2 civarında olan yerli ve yenilenebilir kaynaklar, 2016’da yüzde 4,6’lık bir artışla yüzde 48,8’lik bir dilime sahip olmuştur.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın