Ekonomi Dolar ve Euro Patladı Altının Gramı 143 Lirayı Geçti: Çeyrek Altın Kaç...

Dolar ve Euro Patladı Altının Gramı 143 Lirayı Geçti: Çeyrek Altın Kaç Lira?

Son Güncelleme:

Ekonomideki gidişat döviz ve dövize bağlı hemen her alanda olumsuz etkilerini göstermeye devam ediyor. Dün açıklanan kasım ayı sanayi üretimi verilerinde bir artış kaydedilememesi, ekonominin düzeleceği beklentisinde olan yatırımcı için hayal kırıklığına neden oldu. Bu durum döviz kurunu ateşledi.

Amerikan Doları haftanın ilk işlem gününe 3,63 seviyesinden başlarken, bir günde 14 kuruş prim yaptı. Dolar 3,77 lira düzeyine çıkarken, Euro ise 4 lirayı buldu. Dolarda meydana gelen artış altını da hareketlendirdi. Zira uluslararası piyasalarda altının onsu dolar bazında işlem görüyor. Dün ki artışla 141 liraya kadar gelen 24 ayar altının gram fiyatı şu dakika itibariyle (10:30) 143 liranın da üzerine çıktı.

Altının Gramı 10 Günde 12 Lira Arttı!

Altın ons bazında son 2 aydır düşüş içerisindeydi. Amerikan Doları’nın global çapta aşırı değerlenmesi, yatırımcının ilgisini altından dolara yönlendirmişti. Amerika Merkez Bankası Fed’in 2017 yılı için 3 kez faiz artırımı ön gördüğünü deklare etmesi, faiz geliri olmayan altının yatırımcı için cazibesini yitirmesine neden olmuştu.

Bu nedenle bin 350 dolar sınırından bin 130 dolara kadar gerileyen altının onsu, bu noktadan gelen alımlarla bin 180 dolara kadar çıktı. Altının ons bazında kısa vadede tekrar düşüşe geçmesi beklenirken, iç piyasada altının gram fiyatını Türk Lirası bazında yükselten gelişme dolardaki değerlenmenin devam etmesi oldu.

24 Ayar altının gram fiyatı 2017 yılına 131 liradan girerken, dolarda meydana gelen artış altının gram fiyatını 10 gün içerisinde 143 liranın üzerine taşıdı. Aradan geçen 10 günlük zaman diliminde 1 gram altındaki değer artışı 12 lirayı buldu. Hali hazırda küçük altının fiyatı 235 Türk Lirası düzeyinde. Küçük altın 1 Ocak 2017’de 217 liraya alınabiliyordu.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,253BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,785TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,510TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler