TCMB’den Piyasaya Müdahale Açıklaması

TCMB’den Piyasaya Müdahale Açıklaması

Piyasalarda yaşanan hareketlilik Merkez Bankası’nı harekete geçirdi. Euro ve dolar tarihi rekorunu kırarken TCMB piyasaya 1 buçuk milyar dolar ek likidite sağlayacağını açıkladı.Başkanlık referandumu ile ilgili anayasa değişikliği görüşmeleri meclisten geçti. Piyasalar bu görüşmelerin ateşi ile iyice yükselmiş durumda. Euro 4 TL rakamını görürken dolar ise gün içerisinde 3,80 rakamına ulaştı. Art arda gelen bu fiyatlanmalar sonrasında Merkez Bankasından hamle geldi.

Bankadan yapılan yazılı açıklamada: “Piyasalarda gözlenmekte olan aşırı hareketlilik yakından takip edilmekte olup realite temelinden uzaklaşan sağlıksız fiyatlanmalara karşı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) gerekli tedbirleri en kısa zamanda alacaktır.

Bankamız tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler sonucunda TCMB bünyesinde faaliyet göstermekte olan Bankalararası Para Piyasasından bankaların borç alabilme limitleri 11 Ocak 2017 tarihi itibariyle 22 milyar TL’ye düşürülmüştür.

Sisteme 1,5 Milyar Dolar İlave Likidite Girişi Sağlandı

Bunun yanında yabancı para zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan düşürülerek sisteme 1,5 milyar Amerikan Doları ilave likidite sağlanması hedeflenmiştir.

Gerekirse Yeni Adımlar Atılacak

Piyasalardaki gelişmeler de kurumumuz tarafından yakından takip edilmekte olup, gerekli görüldüğü takdirde, ülkemizdeki fiyat istikrarını ve finansal mekanizmayı koruyabilmek adına farklı adımlar da atılabilecektir.

Açıklama Doların Ateşini Söndürdü

Kurumdan yapılan açıklama sonrasında dolar/TL paritesi 3,77 civarından 3,74 ve altına geriledi. Bunun yanında dolar bugün içerisinde 3,7870 rakamına ulaşarak Türk parası karşısındaki tarihi rekorunu kırdı.merkez bankası dolara müdahale dolar euro
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?