Ekonomi Dolar 3,82’yi Piyasalar Kapalıyken Gördü!

Dolar 3,82’yi Piyasalar Kapalıyken Gördü!

Son Güncelleme:

Dün (10.01.2017) gün içerisinde pek çok kez rekor kıran, 3,80 sınırına kadar dayanan Amerikan Doları, bu noktada Merkez Bankası’nın yaptığı hamle ile 3,75 lira sınırına kadar gerilemişti. Güne noktayı 3,77 düzeyinden koyduğu düşünülen dolar, piyasalar kapalıyken de yükselmeye devam etti.

Döviz kuru hemen her saat yeni bir rekor kırıyor. Dün Euro ve dolar bir kez daha tarihi rekorlarını tazelediler. 4 lira sınırını aşan Euro, psikolojik eşiği de kırmış oldu. 2017 yılı sonu için tahmin edilen sınırlar döviz tarafından daha Ocak ayı başında kırıldı. Ülkemiz piyasaları kapalıyken dahi yükselmeye devam eden dövizin nereye kadar gideceği merak konusu.

Merkezin Müdahalesi Yetmedi!

Her saat başında rekor tazeleyen dolar ve Euro’nun geri çekilmesini sağlamak adına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün yaptığı açıklama ile zorunlu döviz karşılıklarını bütün vadelerde 50 bp düşürdüğünü duyurmuştu. Bu hamle ile piyasalara toplamda 1 milyar 500 milyon dolar değerinde döviz sağlandığı açıklanırken, sağlanan dövizin kura etkisi kısıtlı oldu.

İlk aşamada hem dolarda hem de Euro’da beş kuruşa yakın bir düşüş sağlayan TCMB’nin açıklaması, anlık bir rahatlamanın ötesine geçemedi. Açıklamanın akabinde 3,75’e kadar gerileyen dolar bugüne 3,82 lira seviyesinden başlayacak. Euro da Merkez Bankası’nın açıklamasının ardından 4 liranın altına sarkmıştı ama bu durum kısa sürdü ve Euro birkaç saat içerisinde tekrar 4 liranın üzerine kadar tırmandı. Euro da bugüne (11.01.2017) 4,0255 düzeyinden başlayacak.

Amerikan Doları ve Euro’da meydana gelen aşırı değerlenme için yorum yapan uzmanlar; iç piyasada ekstra önemli ekonomi konusu gündeme gelmediğini, bununla birlikte siyasi gelişmelerin (anayasa görüşmeleri) yabancı yatırımcıyı huzursuz ettiğini belirtiyorlar. Yabancı yatırımcının Türkiye’ye duyduğu güvenin azalması durumunda yatırımlarını ülke dışına çıkarmaya devam edeceği ön görülüyor. Dolar ve Euro’daki değerlenmenin geri çekilmesi kısa vadede beklenmiyor.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,146BeğenenlerBeğen
7,227TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler