Yerli Kömürün Elektrik Üretimindeki Payı Arttı!

0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak 2016 yılında 2015’e göre yerli kaynaklardan üretilen enerjinin yüzde 3’ü aşkın bir büyüme gösterdiğini dile getirdi. Böylece yerli kaynaklardan üretilen enerjinin toplam elektrik üretimi içindeki payı yüzde 50’ye dayandı.

2016 yılı elektrik üretim rakamlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, göreve geldiği andan beri yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının daha çok kullanılmasını hedeflediklerini dile getirdi. Albayrak, amaçlarını gerçekleştiriyor olduklarını ve bunun için teşvik ve destek politikaları uyguladıklarını söyledi.

Her Yıl Artış Var!

Yerli kömür ile elektrik üretiminin 2015 yılına göre 2016’da yüzde 23 civarında bir artış gösterdiğini dile getirerek, yerli kömür ile üretilen elektriğin 36 bin 200 Gigawatt saatten 44 bin 600 Gigawatt saate yükseldiğini belirtti. Berat Albayrak enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’nin, elektrik üretimini daha çok yerli kömürden gerçekleştirilmesi gerektiğini ve bu yöndeki projeler için yakın zamanda ihaleler gerçekleştirileceğini belirtti.

Bakan Albayrak emisyon seviyeleri Avrupa’nın 2024 yılı ve ilerisi için öngördüğü seviyenin çok daha altında ve daha fazla çevreci kriterlerle hayata geçirilecek projelerin yerli kaynak kullanımını artıracağını ve enerji maliyetlerini düşüreceğini dile getirdi. Doğalgazın elektrik üretimindeki payının düştüğünü belirten Albayrak, 2015 yılına göre 2016 yılında yüzde 10’luk bir düşüş yaşanarak, elektrik üretiminin cari açık üzerindeki etkisinin azaldığını söyledi.

Bakan Berat Albayrak cari açıktaki azalmanın yenilenebilir enerji üretimindeki artıştan da kaynaklandığını dile getirdi. 2015’e göre 2016 yılında rüzgar, güneş, biyokütle, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjinin yüzde 30 civarında artış gösterdiğini dile getiren Albayrak, bu yıl yapılacak olan ihalelerle yapısal bir dönüşüm hedeflendiğini söyledi. Yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik üretimini artırırken bunu ithalata dayalı olarak yapmamamız gerekiyor diyen Albayrak, yenilenebilir enerji ile elektrik üretimini yerli teknoloji ile gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın