Ana SayfaBankacılıkE-Haciz Nedir?

E-Haciz Nedir?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

E-Haciz

Kişilerin borçlarını ödememesi nedeniyle borçluya ait mal ve haklar haczedilebiliyor. Genel olarak haciz işlemi haciz memurları tarafından reel bir işlem olarak yapılıyordu. Fakat teknolojinin gelişmesi ile ve kurum hizmetlerinin otomasyonunun sağlaması ile birlikte kesin haciz, geçici haciz, ihtiyati haciz gibi haciz türlerine e-haciz de eklendi.

Elektronik haciz uygulaması 6183 sayılı yasanın 62. Maddesinde bulunan hükümlere dayanılarak borçlunun banka hesaplarına uygulanan bir haciz yöntemidir. E-Haciz uygulaması kişinin tüm banka hesaplarına uygulanır. E-Haciz uygulanan kişi banka hesaplarına bloke konulduğu için haciz kalkana kadar banka hesaplarını kullanamaz.

E-Haciz Uygulama Yöntemleri

E-Haciz uygulanmadan önce borçluya ödeme emri gönderilir. Yasal olarak ödeme emri tebliğ edilen kişi yedi gün içinde mal beyanında bulunması gerekir. Borç inkâr edilmezse veya borç ödenmezse ödeme emri kesinleşir ve vergi dairesi borçlu kişinin unvanı, adı soyadı, kamu borcunun türü, tutarı, yılı, vadesi gibi bilgileri içeren listeyi elektronik ortamdan Vergi Dairesi Başkanlığı’na gönderir.

Vergi Dairesi Başkanlığı söz konusu listeyi elektronik ortamdan Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Müdürlüğü’ne gönderir. Söz konusu liste Tahsilat Müdürlüğü’nden Türkiye’deki bankaların genel müdürlüklerine gönderir ve listede yer alan borçlunun banka hesapları haczedilir.

E-Hacizden Kurtulma Yolları

Ödeme emri tebliğ edilmeden e-haciz uygulanamaz. Ödeme emri tebliğ edildikten sonra 7 gün içerisinde borçlu borcunu ödemesi halinde e-haciz uygulanmaz. Ödeme tebliğinden sonra hata veya yanılma olduğuna dair itiraz edilebilir ve e-haciz kaldırılabilir. Ayrıca taksitlendirme yaptırılabilir. Fakat taksitlendirme ile gayrimenkul ve araçlardaki hacizler kalkmaz sadece banka hesaplarında ki haciz kalkar. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.