Rusya, Türk Şirketlerine Dava Açıyor!

0

Rusya ile Türkiye ilişkilerinde normalleşme sürecine girilme çalışmaları devam ederken Rusya’nın devlete ait doğalgaz şirketi Gazprom’un Türk firmaları ile fiyat konusunda yaşadığı anlaşmazlıkları mahkemeye taşıması ihtimali dikkat çekti.

Rusya’nın ticari gazetelerinden Kommersant tarafından manşetten verilen habere göre, ikili ilişkilerin düzelme sürecine girmesi sırasında bir “gaz çatışmasının” yaşanması riskli bir durum oluşturacak deniliyor.

Son gelişmelere göre Gazprom şirketi tarafından 2017 yılı için belirlenen doğal gaz fiyatları Türk firmaları tarafından yüksek bulunduğu için kabul edilmedi. Bu nedenle fiyatı yüksek bularak kabul etmeyen bütün Türk özel şirketleri aleyhine Stockholm’de yer alan Tahkim Mahkemesinde dava açılabilmesi için Gazprom tarafından düğmeye basıldı.

Dava edilecek şirketler arasında Kibar Enerji, Akfel Gas, Enerco Enerji, Bosphorus Gaz, Shel ve Avrasya Gaz firmaları bulunuyor. Bu şirketler yılda yaklaşık olarak 10 milyar metreküp civarında doğalgaz ticareti gerçekleştiriyor.

BOTAŞ İle İlgili Bir Dava Süreci Yok

Gazprom’un Almanya’dan sonra ikinci sırada yer alan doğalgaz alıcısı durumundaki Türkiye’de devlet teşekkülü BOTAŞ ile ilgili bir sıkıntı yaşanmadığı da gazeteye yansıyan haberde yer alıyor. BOTAŞ doğalgaz fiyatları ile ilgili bir uyuşmazlık yaşamadıklarını ve önümüzdeki yıl Gazprom ile yapılmış olan anlaşmanın gereği olarak firmanın belirttiği fiyatlardan satın alma gerçekleştireceğini açıkladı. BOTAŞ Gazprom firmasından yılda 17 milyar metreküp doğalgaz alımı gerçekleştiriyor.

Yaşanan bu tartışmaların ortamı gerginleştirmekten öte firmanın kendi ticari çıkarlarını koruma amacıyla gerçekleştirildiği ve Tahkim Mahkemesindeki yargılamanın sonucunun ülke ilişkilerini etkilemeyeceği kulislerde söyleniliyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın