Rusya, Türk Şirketlerine Dava Açıyor!

Rusya, Türk Şirketlerine Dava Açıyor!

Rusya’nın devlete bağlı doğalgaz şirketi Gazprom, fiyatta anlaşmazlık yaşadığı Türk şirketleri dava etmeye karar verdiği ileri sürüldü.Rusya ile Türkiye ilişkilerinde normalleşme sürecine girilme çalışmaları devam ederken Rusya’nın devlete ait doğalgaz şirketi Gazprom’un Türk firmaları ile fiyat konusunda yaşadığı anlaşmazlıkları mahkemeye taşıması ihtimali dikkat çekti.

Rusya’nın ticari gazetelerinden Kommersant tarafından manşetten verilen habere göre, ikili ilişkilerin düzelme sürecine girmesi sırasında bir “gaz çatışmasının” yaşanması riskli bir durum oluşturacak deniliyor.

Son gelişmelere göre Gazprom şirketi tarafından 2017 yılı için belirlenen doğal gaz fiyatları Türk firmaları tarafından yüksek bulunduğu için kabul edilmedi. Bu nedenle fiyatı yüksek bularak kabul etmeyen bütün Türk özel şirketleri aleyhine Stockholm’de yer alan Tahkim Mahkemesinde dava açılabilmesi için Gazprom tarafından düğmeye basıldı.

Dava edilecek şirketler arasında Kibar Enerji, Akfel Gas, Enerco Enerji, Bosphorus Gaz, Shel ve Avrasya Gaz firmaları bulunuyor. Bu şirketler yılda yaklaşık olarak 10 milyar metreküp civarında doğalgaz ticareti gerçekleştiriyor.

BOTAŞ İle İlgili Bir Dava Süreci Yok

Gazprom’un Almanya’dan sonra ikinci sırada yer alan doğalgaz alıcısı durumundaki Türkiye’de devlet teşekkülü BOTAŞ ile ilgili bir sıkıntı yaşanmadığı da gazeteye yansıyan haberde yer alıyor. BOTAŞ doğalgaz fiyatları ile ilgili bir uyuşmazlık yaşamadıklarını ve önümüzdeki yıl Gazprom ile yapılmış olan anlaşmanın gereği olarak firmanın belirttiği fiyatlardan satın alma gerçekleştireceğini açıkladı. BOTAŞ Gazprom firmasından yılda 17 milyar metreküp doğalgaz alımı gerçekleştiriyor.

Yaşanan bu tartışmaların ortamı gerginleştirmekten öte firmanın kendi ticari çıkarlarını koruma amacıyla gerçekleştirildiği ve Tahkim Mahkemesindeki yargılamanın sonucunun ülke ilişkilerini etkilemeyeceği kulislerde söyleniliyor.Gazprom BOTAŞ Tahkim Mahkemesindeki gaz çatışmas
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?